Sprzątanie hal produkcyjnych – metody czyszczenia

Zapewnienie porządku w zakładach produkcyjnych jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Zabrudzenia oraz zanieczyszczenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla pracowników, ale również wpływać na działanie maszyn czy prowadzić do skażenia wytworzonych produktów. W jaki sposób zapewnić więc porządek na halach produkcyjnych? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Im czystszy zakład, tym efektywniejszy pracownik

Brudne urządzenia, maszyny czy porozrzucane śmieci z pewnością nie zachęcają do pracy. Dodatkowo, stwarzają zagrożenie i zwiększają ryzyko wypadków. Dlatego też, sprzątanie hal produkcyjnych jest bardzo istotnym elementem. Oczywistym jest, że pracownikom znacznie lepiej wykonuje się powierzone zadania w czystym i zadbanym otoczeniu. Położenie dużego nacisku na dbanie o porządek przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy oraz kształtuje dobry wizerunek firmy.

Metody czyszczenia i stosowane urządzenia

Dobór odpowiednich metod oraz urządzeń stosowanych do sprzątania hal produkcyjnych jest w głównej mierze zależy od specjalności zakładu. W niektórych przypadkach pomieszczenia wymagają przeprowadzenia dezynfekcji lub działań zapobiegających korozji.

Jednym ze stosowanych urządzeń, jeśli chodzi o sprzątanie hal produkcyjnych, są zamiatarki. Służą one do zamiatania dużych powierzchni wewnątrz budynku. Innym przydatnym sprzętem jest odkurzacz przemysłowy, za pomocą którego można usunąć zanieczyszczenia takie jak na przykład metalowe wióry.

Jeśli chodzi o metody sprzątania, do najczęściej stosowanych zalicza się pianowanie lub mycie wodą (za pomocą urządzeń nisko- i wysokociśnieniowych).

Profesjonalna firma sprzątająca

Sprzątanie hal produkcyjnych warto powierzyć firmie zewnętrznej. Takie przedsiębiorstwa inwestują w profesjonalny sprzęt, dzięki czemu utrzymanie czystości w miejscach tak dużych jak hale produkcyjne nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo, stosują oni specjalistyczne środki chemiczne, które mogą być niedostępne dla osób prywatnych. Korzystając z takich usług możemy być pewni, że higiena zakładu będzie stale nadzorowana. Korzyści płynące z wynajęcia profesjonalnej firmy sprzątającej są następujące:

  • wszelkie zanieczyszczenia usuwane są na bieżąco,
  • brak konieczności zakupu profesjonalnego sprzętu, dzięki czemu przedsiębiorstwo może sporo zaoszczędzić,
  • usługi wykonywane są ze szczególną starannością, co gwarantuje czystość nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli chodzi o koszty takich usług, zależą one od kilku czynników, między innymi: metrażu, stopnia zabrudzenia, oczekiwanego terminu realizacji oraz dostępności mediów takich jak woda.

Jak widać, sprzątanie hal produkcyjnych można wykonać samemu lub też wynająć profesjonalną firmę zewnętrzną. Niezależnie jednak od ostatecznej decyzji, warto mieć na uwadze, jak ważna jest kwestia utrzymywania porządku na halach produkcyjnych.