Przewlekły ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie
Ból gardła może utrudniać normalne funkcjonowanie. Podczas jedzenia i picia ból się zwiększa, ciężko mówić przez dłuższą chwilę oraz może pojawiać się dokuczliwy kaszel.
Zazwyczaj takie dolegliwości powinny minąć po tygodniu. Jeśli nie mijają, warto bliżej obserwować objawy i swoje samopoczucie, bo może okazać się, że jest to przewlekły ból gardła.
Czym jest przewlekły ból gardła?
Przewlekłemu bólowi gardła towarzyszą podobne dolegliwości jak zwyczajnemu bólowi gardła. Jest ono zaczerwienione i towarzyszy mu ból. Co więcej, pacjent ma ciągłe uczucie suchości w gardle, ciągle kaszle i pochrząkuje. Niektórzy skarżą się nawet na uczucie posiadania ciała obcego w gardle, Obserwuje się także dolegliwości w przełykaniu śliny, napojów i pokarmów. Dodatkową cechą przewlekłego bólu gardła jest fakt, że występuję ono dłużej niż 5-7 dni. Objawy mogą zanikać i nawracać. Może to zmylić, że ból gardła trwa krócej. Ponadto bólowi nie towarzyszą objawy charakterystyczne dla przeziębienia jak np. gorączka.
Przyczyny przewlekłego bólu gardła
Ból gardła, zwłaszcza przewlekły może mieć bardzo różne przyczyny. Jedną z nich będą inne choroby. Niektóre z nich mogą być naprawdę poważne. W razie obaw warto zatem udać się do laryngologa w CM Promed, który zdiagnozuje przyczynę bólu gardła. Wśród innych chorób mogą być nimi alergie, refluks oraz inne poważniejsze choroby. Zazwyczaj jednak przyczyny przewlekłego bólu gardła są bardziej prozaiczne. Należy do nich wysuszenie błon śluzowych spowodowane przebywaniem w suchych i nieprzewietrzonych pomieszczeniach. Powodem przewlekłego bólu gardła może być także niewystarczająca produkcja śluz, która obserwowana jest u kobiet po menopauzie i osób chorych na cukrzycę. Jedną z przyczyn bólu może być także palenie tytoniu, które niekorzystnie wpływa na stan gardła oraz nawilżenie błon śluzowych.
Leczenie przewlekłego bólu gardła
Sposoby leczenia bólu gardła w dużej mierze zależą od przyczyn dolegliwości. W przypadku wysuszenie błon śluzowych stosuje się następujące sposoby na ból gardła:
– inhalacje parowe, np. z dodatkiem tymianku, lawendy, szałwii, rumianku,
– płukanki gardła z dodatkiem kilku kropel gliceryny, która nawilża gardło,
– nawilżanie pomieszczeń, w których się przebywa,
– picie dużej ilości płynów.
Leczenie przewlekłego bólu gardła będzie wyglądało inaczej, jeśli przyczynami są np. alergia, refluks czy cukrzyca. W przypadku alergii należy brać odpowiednie leki na dany rodzaj alergii. W przypadku refluksu i cukrzycy może pomóc odpowiednia dieta i prowadzeni zdrowego stylu życia.
Innym problemem jest chrapanie tutaj http://bezdech.edu.pl/chrapanie-to-globalny-problem-dotyczy-az-30-spoleczenstwa znajdziesz więcej informacji na ten temat.