Jakie gwoździe wybrać do zamocowania papy na dachu
Istnieje wiele wskazówek dotyczących elementów złącznych stosowanych w systemach dachów z gontów asfaltowych z papy.
Właściwy dobór i specyfikacja łączników gontów jest ważny dla zapewnienia wydajności i trwałości systemu dachów. Elementy złączne do podkładów z papy powinny być ocynkowane, gwoździe dachowe powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi, o minimalnej grubości 3 milimetrów z głową o minimalnej średnicy 10 milimetrów. Długość wybranych gwoździ powinna być taka, aby przenikać przez materiały pokrycia dachowego, czyli powinna ona wynosić około 2,5 centymetra. Aby gwoździe spełniały swoją funkcję, powinny się wbić w głąb poszycia dachu. Do mocowania papy czasem stosuje się również klej i zszywki, ale takie mocowanie nie zapewnia papie wymaganej elastyczności, ponieważ asfalt rozszerza się w lecie i kurczy w zimie, dlatego musi mieć zapewniony określony luz. Gwoździe do papy są zatem preferowanym systemem wbijania gontów asfaltowych. Gwoździe powinny być wykonane ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub aluminium i mieć nominalną średnicę trzpienia 12 mm i minimalną średnicę łba wynoszącą około centymetra.
Gwoździe powinny mieć gładkie trzony, z wyjątkiem śladów chwytaka, które czasami znajdują się tuż pod łbem, chociaż można użyć gwoździ pierścieniowych i gwoździ z deformacjami trzpienia, takimi jak zadziory.
Gwoździe powinny być wystarczająco długie, aby wbić się na 2 centymetry w poszycie dachu i wystawać na co najmniej kilka milimetrów przez poszycie. Przy określaniu długości gwoździa należy wziąć pod uwagę liczbę warstw gontów, grubość gontów, podkład i obróbki blacharskie, można również zastosować podkładki papowe. Należy zwrócić uwagę, że gdy dolna strona poszycia dachowego jest widoczna, użycie gwoździ o zalecanej długości może spowodować przebicie punktów gwoździ przez pokład i odsłonięcie ich. Zaleca się stosowanie gwoździ dachowych do nakładania gontów asfaltowych i papy na panele drewniane, jak sklejka czy płyta wiórowa, lub deski drewniane czy też na podłoża z płyt drewnianych.