Chrapanie może wydawać się niegroźną dolegliwością ale konsekwencje mogą być poważne

Objawy chrapania obejmują nadmierną senność w ciągu dnia, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, drażliwość, a nawet słabszą pamięć.

Dostępne w powszechnej sprzedaży leki na chrapanie zmniejszają przekrwienie śluzówki nosa i gardła. Mogą być przydatne, jeśli przyczyną chrapania jest przekrwienie lub podrażnienie błony śluzowej nosa, a zwłaszcza przeziębienie lub alergia. W przypadku przewlekłego przekrwienia błony śluzowej nosa można stosować różne aerozole i olejki eteryczne. Warto także umówić się na wizytę u lekarza, jeśli mamy problemy z chrapaniem, lub nagle się ono nasiliło. Jeśli nie ma podejrzenia, że to obturacyjny bezdech senny jest przyczyną chrapania, zmiana stylu życia powinna być zawsze pierwszą linią obranego leczenia. Jeśli masz problem z suchością w nosie i gardle, rozwiązaniem może być nawilżacz pokojowy ustawiony w sypialni. Pozycja do spania może wpływać na prawdopodobieństwo chrapania. Spanie na plecach może spowodować, że rozluźniony język zablokuje drogi oddechowe. Spróbuj spać na boku z opartą wyżej na poduszce głową. W celu poprawy pozycji szyi można również zakupić poduszkę przeciw chrapaniu. Pozwoli to na odblokowanie dróg oddechowych i swobodne oddychanie podczas snu. U osoby z nadwagą tkanka tłuszczowa na szyi może otaczać i zwężać drogi oddechowe, a utrudniony przepływ powietrza może powodować chrapanie. Warto zatem zrzucić parę kilogramów i cieszyć się spokojnym snem bez budzenia całego domu. Dym tytoniowy jest substancją drażniącą, która może powodować zapalenie tkanek. Górne drogi oddechowe są wąskim przejściem dla powietrza, więc nawet niewielkie stany zapalne mogą ograniczać jego swobodny przepływ.

Są różne sposoby na chrapanie, a do najpopularniejszych należą paski rozszerzające nos, nawilżające aerozole do nosa, leki przeciwhistaminowe, poduszki przeciw chrapaniu, tabletki na chrapanie, rzucenie palenia, utrata wagi, oraz spanie z głową nieco wyżej.

Więcej porad na temat chrapania można przeczytać na stronie http://sposobynachrapanie.pl. Opracuj dobry program higieny snu, zapewniając stały sen na wygodnym łóżku w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Niewystarczający sen jest powiązany z przyrostem masy ciała i może prowadzić do występowania chrapania.