Nearshoring IT – jakie możliwości daje Twojej firmie?

Nearshoring – czy wiesz, co to jest? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie możliwości otwiera przed Twoim biznesem? Prowadzenie projektów – zwłaszcza tych z branży IT, zyskało na znaczeniu w ostatnich latach. Większość firm zaczęło działać w tzw. układzie projektowym. Dzięki temu wzrosła też rola zespołów, projekt menadżerów i innych osób, które razem są odpowiedzialne za cały sukces projektu. Czym więc jest nearshoring i dlaczego warto, abyś wdrożył go w swojej firmie?

Nearshoring – co to jest?

Nearshoring działa podobnie zresztą jak offshoring. Polega na współpracy z osobami z zewnątrz organizacji. Wyjątek stanowi tu to, że firmy partnerskie w ramach nearshoringu współpracują ze sobą w krajach lub rejonach geograficznych , które znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Eliminuje to wiele kwestii i problemów związanych z klasycznym outsourcingiem typu offshore. Dzięki temu oszczędzamy czas, utrzymując niskie koszty.

Bądź otwarty na swoich sąsiadów!

I nie jest to utarty frazes. Wręcz przeciwnie – outsourcing, który działa na zasadzie nearshoringu oferuje całą masę korzyści. Nie bez powodu mówi się, że w przypadku zachodnioeuropejskich i centro-europejskich firm przynosi więcej korzyści niż popularny offshoring. Na czym on polega? Na nawiązywaniu współpracy z firmami lub pracownikami z bardziej odległych części świata. Często są to osoby, o zupełnie innym podejściu, modelu pracy czy kulturze. Nie ma z tym problemu, ale jeśli chce się zredukować koszty prowadzenia projektu – nearshoring jest zdecydowanie rozsądniejszą opcją.

Jakie możliwości niesie za sobą nearshoring?

Nearshoring to szansa dla przediębiorstw – zarówno tych dużych, jak i dopiero początkujących lub start-upów. Zaletą takiego rozwiązania jest elastyczna współpraca z zewnętrznymi partnerami IT, którzy wesprą Twój zespół lub markę w prowadzeniu projektów.

To jednak rozwiązanie także dla firm, które nie mają własnego działu czy zespołu IT. Niweluje to koszty utrzymania pracownika, konieczność przeprowadzenia rekrutacji, czy zakupu niezbędnych sprzętów. Nearshoring to także opcja dla tych, którzy potrzebują szybkiego wsparcia wykwalifikowanych specjalistów, ale nie szukają nikogo do zatrudnienia na stałe. Z pomocą współpracy na zasadzie nearshoringu uzyskuje się dostęp do umiejętności wykwalifikowanych programistów, deweloperów czy projekt menadżerów. Nie wymaga to jednak zatrudnienia nowych ludzi.

Dużo firm decyduje się na skorzystanie z nearshoringu jako sposobu współpracy, ponieważ wewnątrz własnego zespołu brakuje odpowiednich zasobów. Czynnikiem decyzyjnym w przypadku nearshoringu jest także szybkość działania oraz redukcja kosztów. Możliwość kontaktowania się z zespołem, który „geograficznie” znajduje się blisko nas to sposób, by odbywać rozmowy w czasie rzeczywistym, nie angażując nikogo w odbywanie tzw. call’ów po godzinach pracy.

Kiedy powinieneś zdecydować się na nearshoring w swojej firmie?

Nearshoring to znakomite rozwiązanie w wielu przypadkach. Kiedy więc warto się na niego zdecydować? Postaw na nearshoring, jeśli:

  • Prace nad projektem wymagają szybkiego działania – liczy się rozwój, wdrażanie kolejnych rozwiązań; z nearshoringu można skorzystać także wtedy, gdy praca utknęła w tzw. martwym punkcie – zespołowi brakuje pomysłów, a prace muszą toczyć się dalej – nowe rozwiązania i świeże spojrzenie może przyspieszyć cały proces;
  • Brakuje w Twojej firmie specjalisty od danego obszaru, a dany projekt jest wyjątkowy – zamiast zatrudniać kolejną osobę, dla której możesz nie mieć sprecyzowanych zadań po zakończeniu projektu, bezpieczniej (i fair z punktu widzenia pracownika) jest właśnie skorzystanie z nearshoringu;
  • Zadanie wymaga większej grupy specjalistów? Skorzystaj z nearshoringu, aby w pełni zrealizować proces;
  • Twoja firma jest obciążona, macie zbyt wiele zadań, ale pojawił się w międzyczasie projekt, który trzeba wykonać – zamiast zwiększać liczbę zatrudnionych, brnąć w kolejne koszty, konieczność zakupu sprzętu oraz całej infrastruktury, znacznie lepiej jest zainwestować w nearshoring; z jego pomocą można pozyskać znakomitą wiedzę specjalistów z różnych dziedzin;
  • Masz ograniczenia budżetowe, a prowadzenie rekrutacji i organizacja nowego stanowiska zbyt wiele kosztuje? W takim razie nearshoring będzie idealną opcją, która pozwoli w pełni zoptymalizować koszt prowadzenia projektu;
  • W Twoim mieście lub regionie nie ma specjalisty? Są problemy z rekrutacją? Niezależnie od powodów – warto postawić na nearshoring, który pomoże skorzystać z usług wykwalifikowanego zespołu, zamiast marnować czas HR na prowadzenie żmudnej rekrutacji.

Jakie korzyści dla firm daje skorzystanie z nearshoringu?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy nearshoring ma szansę w Twojej firmie – mamy dla Ciebie argumenty, które zdecydowanie powinny Cię przekonać. Jakie korzyści daje nearshoring?

  • Optymalizacja kosztów wszelkich projektów IT – to ogromna zaleta nearshoringu. Daje to znacznie efektywniejsze sposoby na zrealizowanie projektów niż w przypadku zadań, które mogą być wykonywane wewnątrz firmy. Przede wszystkim pozwala to zredukować koszty – nie trzeba ponosić żadnych kosztów inwestycyjnych, utrzymywać pracownika czy zespołu.
  • W przeciwieństwie do offshoringu nie występuje tutaj problem natury odległości. Wszyscy pozostają blisko siebie, w jednym kręgu kulturowy. Co to zmienia? Twoi współpracownicy nie odbywają, np. sjesty w ciągu dnia, więc nie masz z nimi ograniczonego kontaktu. Bliskość jest tutaj nie tylko geograficzna, ale też kulturowa. Etyka pracy jest na zbliżonym poziomie, wiec wiesz, czego możesz się po takich relacjach projektowych spodziewać. Nearshoring pozwala Ci wybrać partnera, z którym będziesz dobrze skomunikowany i wspólnie dojdziecie do każdego porozumienia.
  • Kolejną zaletą jest podkreślany już wielokrotnie dostęp do szerokiego grona specjalistów z dziedziny IT. Nie jesteś ograniczony odległością! To bardzo zwiększa szanse rozwoju Twojej firmy oraz jakości dowożonego projektu. W ramach nearshoringu masz okazję, by korzystać w umiejętności także tych osób, które są daleko.
  • Jakie jeszcze korzyści przyniesie Twojej firmie nearshoring? Przede wszystkim podniesie Twoją konkurencyjność. Kontrahenci z pewnością docenią, że Twoja firma jest otwarta na międzynarodową współpracę. Dodatkowo zyskujesz dostęp do nowej wiedzy technologicznej, do specjalistów o dużym doświadczeniu i możliwościach. To szansa nie tylko dla Ciebie, ale też Twoich przyszłych Klientów. Dzięki nearshoringowi wiedzą, że zawsze znajdziesz wyjdzie z sytuacji, nawet jeśli będzie potrzeba skorzystania z pomocy zewnętrznych jednostek.
  • Nearshoring to także (a może przede wszystkim?) oszczędność czasu Twoich pracowników. Zyskujesz na efektywności, ponieważ: rezygnujesz z kosztów rekrutacji, a dział HR zyskuje czas na inne zadania. Cały zespół projektowy nie musi już czekać na pojawienie się nowej osoby. Zadania w zespole, który korzysta z nearshoringu są rozdysponowane pomiędzy różne jednostki, co wpływa na zwiększenie efektywności i poprawę jakości pracy. Same zalety!

Czy warto zdecydować się na nearshoring? Teraz już powinieneś wiedzieć, że tak. To szansa na ogromny rozwój całego Twojego zespołu, ale także na wzmocnienie biznesowego potencjału. Tego rodzaju outsourcing daje wiele możliwości, wpływa pozytywnie na całą firmę. Co prawda wymaga zaangażowania oraz umiejętności budowania relacji biznesowych – ale jest tego z pewnością warte.

Dowiedz się więcej: https://ttpsc.com/pl/nearshoring-and-offshoring/