Panele w jodełkę

Jodełka jest jednym z ponadczasowych wzorów, które cechują się wytrzymałością i pozwalają cieszyć się swoim pięknem przez wiele lat. Ze względu na wyrazistość tego specyficznego układu podłogi, panele w jodełkę najlepiej prezentują się z lekkim układem słojów wraz z klasycznym kolorem desek. Takie panele idealnie pasują do przestronnych wnętrz takich jak kamienice, czy też lofty. W domach podłoga w tym stylu zazwyczaj pojawia się w jadalniach, salonach, w otwartych przestrzeniach, przy czym świetnie współgra ze stylem vintage. Jodełka kojarzyła się kiedyś z wystrojem mieszkań z samego PRL-u, teraz znów wraca do łask. Coraz częściej pojawia się projektach i chyba ten trend na długo pozostanie w naszych salonach. Panele dostępne są w 6 kolorach, z których możemy bardzo szybko ułożyć modną podłogę. O ich jakość nie musimy się bać, ponieważ są to panele z najwyższej półki. Niemiecki producent, firma Parador w końcu słynie z dobrej jakości produktów oraz oryginalnego i ekskluzywnego wzornictwa.

Sposób ułożenia paneli w jodełkę jest bardzo ważny ze względu na efekt, jaki chcemy uzyskać. Mamy parę sposobów na ułożenie. Jodełka pandor klasyczna, czyli takie ułożenie, że krótszy bok jednej klepki styka się pod kątem prostym z dłuższym bokiem klepki. Wzór węgierski jest takim wzorcem, gdzie deski są zacięte i ułożone pod kątem 60°. To ułożenie nie jest przeznaczone wyłącznie do sal balowych. Podłoga ułożona w taki sposób nadaje każdemu pomieszczeniu ponadczasowy charakter. Jodełka francuska polega na ułożeniu dwóch desek, które zacięte pod kątem 45° tworzą charakterystyczny grzmot.

Panele w jodełkę można układać samodzielnie, ale też skorzystać z pomocy fachowca. Pierwsza opcja jest tania, ale wymaga wiedzy na temat remontowania domów. Jodełki nie ułożymy jak zwykłego parkietu, czy paneli. Dodatkiem tu są cięcia pod różnymi kątami. Warte uwagi jest też podłoże, ponieważ ważne jest to, aby w pomieszczeniach para wodna nie uszkodziła podłogi. Potrzebne więc będzie gruntowanie podłoża albo rozłożenie specjalnej folii. Montaż należy rozpocząć od zaplanowania kierunku ułożenia i wyznaczenia miejsca startu. Dobry plan to w końcu podstawa, ponieważ jodełki nie należą do najprostszych do układania. Układanie tego typu paneli od tyłu jest niezwykle trudne, więc rozpoczęcie montażu trzeba rozplanować, żeby się nie cofać. Oddając układanie paneli w ręce profesjonalistów, wykonujemy dobry oraz bardzo mądry krok i mamy wtedy pewność, że praca zostanie wykonana prawidłowo, ładnie i profesjonalnie.