Jak dobrze wykorzystać wolną przestrzeń pod łóżkiem i nie tylko?

Wyposażenie naszej sypialni musi być przemyślane. To właśnie tam będziemy wracać po ciężkim dniu pracy czy spędzać wspólne chwile z partnerem. Sprzęt powinien ułatwiać nam wypoczynek, a jednocześnie cieszyć oko, bo przecież dużo łatwiej się zrelaksować w ładnym, przytulnym wnętrzu. Niestety urządzenie każdego pomieszczenia staje się znacznie trudniejsze, gdy nie dysponujemy zbyt dużym metrażem. Wówczas liczy się dla nas maksymalne wykorzystanie przestrzeni, bez poczucia przytłoczenia. Zwykle dodatkowe miejsce możemy znaleźć pod łóżkiem i wokół niego – jak je zatem zagospodarować?

Łóżko ze skrzynią lub szufladami

Wyszukując „łóżka Kraków”, koniecznie przyjrzyj się modelom, które pod stelażem skrywają szuflady lub skrzynie przeznaczone do przechowywania. Standardowo przeznacza się je na chowanie pościeli, jeśli jednak zainwestujesz w ładną narzutę, nie będziesz musiał za każdym razem składać kołdry i poduszek. Wystarczy, że narzucisz materiał na łóżko, dzięki czemu mebel będzie wyglądał elegancko, a szuflady pod nim nadal pozostaną do Twojej dyspozycji.

Co można tam schować? Właściwie wszystko, czego dusza zapragnie: pamiątki z wakacji, ubrania i buty, z których aktualnie nie korzystamy, tymczasowo zbędne elementy wyposażenia. To również odpowiednie miejsce, by ukryć prezenty dla naszych pociech, jeśli chcemy im zrobić niespodziankę. 

Na rynku dostępne są także łóżka, które w ramę mają wbudowane półeczki na książki i drobiazgi. Dzięki temu będziesz mieć zawsze pod ręką ulubioną lekturę lub np. kubek z herbatą, zwłaszcza jeśli ograniczony metraż nie pozwala na ustawienie stolika nocnego.

Miejsce pod łóżkiem – co można tam wstawić?

Jeśli postawimy w sypialni łóżko z wolną przestrzenią pod stelażem, to możemy na własną rękę kupić wsuwane szuflady na kółkach, które doskonale nadadzą się do przechowywania. Świetnym rozwiązaniem będą także ozdobne pudełka z plastiku lub kartonu, gdzie możesz włożyć wszystko, czego potrzebujesz, i wsunąć pod łóżko. Nawet jeśli pudła będą wystawały, nie zakłóci to wystroju wnętrza, a mogą nawet je ożywić, jeśli dobierzesz jakiś ciekawy wzór. W tej roli sprawdzą się też koszyki wiklinowe, do których włożysz pościel lub zabawki swojego dziecka.

Absolutnie nie składuj rzeczy pod łóżkiem na gołej podłodze. Nie tylko utrudnisz sobie codzienne sprzątanie, ale sprawisz też, że przechowywane przedmioty będą pokrywać się kurzem.

Wezgłowie z dodatkowym miejscem

Co w przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na łóżko na bardzo niskich nóżkach albo cienkiej platformie, która nie pozostawia wolnej przestrzeni do przechowywania? Wówczas można pomyśleć o odpowiednim zabudowaniu wezgłowia – tak, by znalazło się tam miejsce na półki (gdzie postawisz książki lub ozdoby) oraz na zamontowanie oświetlenia.