Przepisy prawa obowiązują również w mediach społecznościowych
Prawo mediów społecznościowych to rozwijająca się dziedzina obejmująca zarówno aspekty karne, jak i cywilne.
Zasadniczo obejmuje kwestie prawne związane z treściami tworzonymi przez użytkowników oraz witrynami internetowymi, które je hostują lub przesyłają. Niektóre z zagadnień związanych z mediami społecznościowymi obejmują prywatność, w tym prawa zarówno użytkowników, jak i stron trzecich, na przykład, gdy zdjęcia są publikowane i wykorzystywane online bez zgody przedstawionych osób, prawo reklamy oraz prawa własności intelektualnej, a w szczególności prawa autorskie.
Jak prowadzić kanały mediów społecznościowych zgodnie z prawem
Materiały udostępniane w mediach społecznościowych mogą czasami naruszać prawa autorskie, znak towarowy lub inne prawa własności intelektualnej. Możemy dochodzić swoich praw, jeśli uważamy, że nasze znaki towarowe, logo lub materiały chronione prawem autorskim są niewłaściwie używane w mediach społecznościowych. Nawet skopiowana wypowiedź czy udostępnione bez zgody właściciela zdjęcie może naruszać prawa autorskie.
Podczas udostępniania jakichkolwiek treści w mediach społecznościowych należy zachować ostrożność, ponieważ czasami mogą one naruszać prawa autorskie, znak towarowy lub inne prawa własności intelektualnej. Na podstawie treści z mediów społecznościowych można także wnosić pozwy o zniesławienie i naruszenie prywatności, na przykład będzie to wpis rażąco obraźliwy dla danej osoby, groźby czy udostępnianie wizerunku osoby, która nie wyraziła na to zgody.
„Obecność w mediach społecznościowych wydaje się być oczywistością w każdej branży. W dzisiejszych czasach ciężko bez nich prowadzić jakiekolwiek działania promocyjne. Warto się jednak zastanowić, w jaki sposób publikować posty i relacje, aby przy okazji nie naruszyć prawa.” – Hanna Marcinkiewicz-Grzesiak
Popularność mediów społecznościowych jest obecnie bardzo wysoka, wiele osób korzysta z nich na co dzień. Jednocześnie użytkownicy powinni mieć dogłębną wiedzę na temat prawa mediów społecznościowych, aby zorientować się, jakie są potencjalne konsekwencje prawne ich działalności, co jest dozwolone, a co może zostać uznane za łamanie praw autorskich.