Pijesz – nie jedź! Co może za to grozić?

Coraz częściej w mediach pojawiają się kampanie reklamowe, które mają na celu uświadomienie, że jazda po alkoholu stwarza zagrożenie nie tylko dla samych kierujących, lecz całego otoczenia. Wraz ze wzrostem promili w organizmie zmniejsza się refleks kierowcy i zdolność do oceny sytuacji panującej na drodze, a wtedy o wypadek nie trudno.

Bez wątpienia najsurowszą karą dla kierowcy, który pod wpływem alkoholu spowoduje śmiertelny wypadek, będzie życie ze świadomością, że niewinna osoba je straciła przez jego nieodpowiedzialność. Taki scenariusz niestety często ma miejsce. Pijany kierowca zatrzymany do rutynowej kontroli będzie miał przynajmniej czyste sumienie, ale nie kartotekę. W świetle prawa obowiązującego w naszym kraju wymiar kary może być różny w zależności od tego, ile promili w organizmie będzie miał pechowy kierowca. Przeczytaj więcej na ten temat na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Kiedy kierowca może mówić o szczęściu?

Szczęśliwcem będzie kierowca, u którego alkomat wskazał mniej niż 0,2 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to wartość dopuszczalna i nie grozi za to żadna odpowiedzialność karna. Można jedynie wysłuchać pouczenia i pojechać dalej

Kiedy kończy się fart?

W sytuacji, gdy popełnione zostaje wykroczenie, czyli u kierowcy zostanie stwierdzone więcej niż 0,5 promila w organizmie. W takiej sytuacji grozi:
– zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do trzech lat
– kara grzywny, której wysokość zostanie ustalona na podstawie posiadanych dochodów
– kara tymczasowego ograniczenia wolności
– rozprawa sądowa i wpisanie do Krajowego Rejestru Karnego

Jazda pod wpływem alkoholu traktowana jest jako przestępstwo, jeśli alkomat pokaże więcej niż 0,5 promila. W taki wypadku kara będzie bardziej surowa, bo:
– kierujący straci uprawnienia nawet na 15 lat
– zostanie zasądzona kara finansowa
– wyrok może obejmować pozbawienie wolności

W najgorszej sytuacji będą recydywiści oraz osoby, które doprowadziły do wypadku, uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci innej osoby. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, jak i kara bezwzględnego pozbawienia wolności nawet do 12 lat będzie nieunikniona.