Czym zajmują się Agencje Doradztwa Personalnego?
Trudno polemizować z faktem, że udana rekrutacja to kwestia priorytetowa dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Dobrze przeprowadzona generuje również spore oszczędności dla przedsiębiorstwa. Przez proces ten można przejść własnymi siłami lub zlecić go na zewnątrz. Jak to zrobić? Komu można oddelegować takie zadanie? Ile to kosztuje i czy warto to zrobić? Dowiedz się czym zajmują się Agencje Doradztwa Personalnego i poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Czym jest Doradztwo Personalne?
Agencja doradztwa personalnego z założenia zajmuje się rekrutowaniem, szkoleniem a także zatrzymywaniem pracowników w danej firmie. Usługi takich Agencji najczęściej polecane są małym i średnim przedsiębiorstwom, w których nie ma Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Co oczywiście nie znaczy, że mimo posiadania wewnętrznego Działu HR nie warto decydować się na outsourcing np. niektórych projektów rekrutacyjnych. Doradztwo personalne jest jednym z elementów zarządzania zasobami ludzkimi, które skupia się na wypracowaniu skutecznej strategii kierowania ludźmi, uznawanymi za najcenniejszy kapitał firmy. W związku z potrzebami rynkowymi, usługi w zakresie rekrutacji i selekcji dominują w działalności agencji doradztwa personalnego i są przez nie najczęściej oferowane.
Kiedy outsourcing jest opłacalny?
Firmy coraz częściej decydują się na przekazanie procesu rekrutacji w ręce niezwiązanych z firmą specjalistów, bo w dłuższej perspektywie czasu może przynieść to spore oszczędności. Powielanym mitem na temat Agencji doradztwa personalnego jest opinia, że taka usługa bardzo dużo kosztuje. Oczywiście, agencja pobiera należne wynagrodzenie, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy rekrutacja na własną rękę nie bywa czasami tylko pozorną oszczędnością? Wbrew ogólnemu przekonaniu koszt rekrutacji to nie tylko cena, którą należy zapłacić za publikację ogłoszenia o pracę. Składają się na niego również np. roboczogodziny, jakie Zespół HR poświęca na szukanie odpowiedniego kandydata, nie podejmując w tym czasie innych zadań, które przyczyniłyby się do rozwoju przedsiębiorstwa, a tym samym zwiększenia jego zysków. Doliczyć należy również koszty wynikające z nieudanej rekrutacji, które mogą być kilkukrotnie wyższe niż roczne wynagrodzenie pracownika na poszukiwanym stanowisku. Warto tu dodatkowo nadmienić, że firma rekrutacyjna da gwarancję pracodawcy, że jeżeli wybór okaże się zły, bo kandydat się nie sprawdzi (w perspektywie najbliższych 3-12 miesięcy – w zależności od zapisów w umowie), to poszuka następnego, tym razem bez dodatkowych kosztów.
Kim jest Doradca personalny?
Doradca personalny to zawód od kilku dobrych lat funkcjonujący na polskim rynku pracy. Jest on nazywany też łowcą talentów czy łowcą głów (headhunterem). Taka osoba jest odpowiedzialna nie tylko za wybór odpowiednich kandydatów na określone stanowiska, ale także za szkolenia, treningi i edukację na temat zarządzania zasobami ludzkimi. Do zadań Doradcy należy również weryfikowanie poziomu zaangażowania pracowników oraz odpowiednie motywowanie ich do pracy. Doradca personalny powinien mieć wiedzę zarówno o człowieku i osobowości zawodowej, jak i o wielu zawodach, na które prowadzi procesy rekrutacyjne, i co najważniejsze, potrafić połączyć te dwa elementy. Osoby zajmujące się rekrutacją muszą posiadać naprawdę dużo konkretnych cech charakteru, niektórzy nazywają to nawet wrodzonym talentem. Niepodważalnie najważniejszą jest umiejętność słuchania, a także bystrej obserwacji i analitycznego myślenia. Jeśli chcesz być Headhunterem musisz też posiadać ogromną intuicję. Dodatkowo, Doradcy personalni powinni posiadać umiejętności negocjacyjne. Muszą przecież przekonać kandydata, że właśnie teraz jest odpowiedni moment na zmianę zatrudnienia i właśnie ta oferta, jest tą szytą na miarę konkretnie dla niego.
Jak pracuje Łowca Głów?
Czasy, w których samo wstawienie ogłoszenia, skompletowanie odpowiedzi od kandydatów i prześledzenie informacji zawartych w CV wystarczyły, by znaleźć pracownika już dawno odeszły w niepamięć. Bez wątpienia to, w jaki sposób skonstruowana jest oferta pracy, odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji. Niestety już nie wystarczy by zakończyć go z sukcesem. W przypadku branż takich jak IT, najbardziej pożądani na rynku specjaliści, nie prowadzą aktywnych poszukiwań zawodowych. Agencje doradztwa personalnego posiadają rozbudowaną bazę kontaktów, a także doświadczenie i narzędzia pozwalające dotrzeć właśnie do tych pasywnych kandydatów i zainteresować ich ofertą. Specjalista nie tylko poszukuje, pozyskuje i wybiera kandydatów na dane stanowisko. Ma za zadanie także pomóc potencjalnemu pracownikowi poprzez dopasowanie jego kwalifikacji, predyspozycji i oczekiwań do oferty, którą proponuje mu przedsiębiorstwo.
Jak widzisz, spektrum działalności Agencji Doradztwa Personalnego jest szerokie. Warto więc przeanalizować sytuację swoich pracowników. Czy ich zarobki są adekwatne? Czy oferujesz właściwe benefity pozapłacowe? Jaki jest wskaźnik retencji pracowników w Twojej firmie? Podpisując umowę z odpowiednią Agencją na pewno poznasz odpowiedzi zarówno na te, jak i inne, nurtujące Cię pytania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.