Jak dobrać szafę z drzwiami przesuwnymi?

Szafa z drzwiami przesuwnymi to zdecydowanie mebel uniwersalny i niezwykle praktyczny. Doskonale sprawdzi się w małych a szczególnie wąskich pomieszczeniach, przy których klasycznie otwierane meble zabierają za dużo miejsca. Możliwość niestandardowego wykończenia frontów szaf przesuwnych sprawia, że są to bardzo atrakcyjne wizualnie meble, które niejednokrotnie mogą stanowić główny punkt całej aranżacji. Podpowiadamy jak wybrać szafę z drzwiami przesuwnymi tak, aby sprostała naszym wymaganiom.

 

Meble na wymiar czy gotowa szafa przesuwna?

Szafa z drzwiami przesuwnymi to obecnie jeden z najczęściej pojawiających się mebli w naszych domach. Dawniej taki mechanizm otwierania szaf stosowano głównie w zabudowach wnęk lub w miejscach o niestandardowych wymiarach. Dziś producenci oferują szeroką gamę tak zwanych szaf przesuwnych, które świetnie sprawdzają się w większości pomieszczeń. Tanie szafy przesuwne pozwalają stosunkowo niedużym nakładem finansowym zaaranżować przestrzeń i zorganizować przechowywanie rzeczy w domu w sposób estetyczny i funkcjonalny. W ofercie producentów są zarówno szafy gotowe jak i przygotowywane na wymiar. Obie opcje są warte rozpatrzenia, każda posiada swoje zalety ale i wady. Szafy na wymiar wydają się być rozwiązaniem idealnym. Mebel skrojony na miarę i w pełni odpowiadający naszym potrzebom pozwoli na idealne zagospodarowanie wolnej przestrzeni i komfortowe korzystanie z szafy. Producent szafy na wymiar jest w stanie zwykle zrealizować większość naszych życzeń począwszy od rozmieszczenia półek i drążków, po dodatkowe kosze, szuflady czy wieszaki. Ponadto szafę na wymiar możemy wykonać w niestandardowych wymiarach, szczególnie jeśli chodzi o wysokość. Dzięki czemu pod sufitem nie zostanie nam już niezagospodarowana przestrzeń. Minusem jest zwykle znacznie wyższa cena niż to jest w przypadku gotowych szaf przesuwnych oraz dłuższy czas realizacji. To co stanowi wadę szaf na wymiar jest ogromną zaletą gotowych mebli z drzwiami przesuwnymi, których w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych znajdziemy całe mnóstwo. Szybki czas realizacji zamówienia i atrakcyjna cena to plusy, które zwykle zaważają na decyzjach zakupowych klientów. Gotowe meble posiadają zwykle kilka dostępnych rozmiarów i kolorów płyty. Wnętrze szafy również jest w wersji standardowej ale wielu producentów dopuszcza pewne modyfikacje jak na przykład dodatkowe półki lub drążki na ubrania. Coraz liczniej pojawiają się modele z szufladami na stałe lub w formie dodatkowego kontenerka. 

 

Jak dobrać szafę z drzwiami przesuwnymi?

Klasyczna zabudowa w sypialni 

Solidna szafa na ubrania to jeden z podstawowych mebli w sypialni jeśli nie posiadamy odrębnej garderoby. Z racji tego, że sypialnia rzadko jest dużym pomieszczeniem a jego centralne miejsce zajmuje łóżko, wolnej przestrzeni zwykle nie zostaje już zbyt wiele. W takiej sytuacji szafa przesuwna jest doskonałym rozwiązaniem gdyż jej otwieranie nie wymaga już dodatkowego miejsca. Ponadto szafy te bardzo często posiadają na frontach lustra, które optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Duże szafy pozwalają ciekawie i funkcjonalnie zagospodarować wnętrze, w którym w sposób przemyślany przechowamy nawet pokaźną garderobę. Wybierając szafę na ubrania warto pamiętać o podstawowych wymiarach jakie powinny być zachowane  tego typu meblach. Minimalna głębokość szafy to 55 cm – dzięki temu odzież na wieszakach nie będzie się gniotła. Z kolei wysokość jaką należy przeznaczyć na dłuższe płaszcze to 150-170 cm. Krótsza odzież np. koszule z powodzeniem zmieścimy na wysokości 100-110 cm. W szafie na ubrania sprawdzą się również szuflady lub wysuwane koszyki na bieliznę. 

Praktyczne rozwiązanie do przedpokoju

Większość osób uważa przedpokój za wizytówkę domu i przykłada sporą wagę do jego aranżacji. Jednocześnie jest to pomieszczenie zwykle dość mocno eksploatowane w ciągu dnia, które powinno charakteryzować się szczególnie funkcjonalnością. Jak więc połączyć to w jedno i stworzyć przestrzeń, która zachwyci aranżacją spełniając przy tym praktyczne potrzeby domowników? Szafa z drzwiami przesuwnymi może stanowić idealne rozwiązanie dla tych dwóch zadań. Niewątpliwą zaletą szaf przesuwnych jest sposób otwierania drzwi, który nie wymaga dodatkowej przestrzeni przed meblem. Dzięki temu możemy ją wstawić nawet do wąskiego przedpokoju. ciekawym rozwiązaniem , które optycznie powiększy niedużą przestrzeń będą lustra na frontach, które odbijając światło stworzą wrażenie jaśniejszego i większego wnętrza. Ponadto nie trzeba już szukać dodatkowego miejsca na ścianie aby zawiesić tak ważny element przedpokoju jaki jest właśnie lustro. Duża i pojemna szafa pomieści wszelka odzież wierzchnią zarówno domowników jak i gości. Ubrania, buty i wszelkie niezbędne akcesoria sprytnie ukryjemy za drzwiami, dzięki czemu miejsce to zawsze będzie wyglądało schludnie i czysto.  

 

Jak wybrać fronty do szafy przesuwnej 

Możliwości na wykończenie frontów szafy przesuwnej jest naprawdę mnóstwo. Drzwi mogą być oczywiście w klasycznej okleinie meblowej w kolorze korpusu szafy jak również w odcieniu kontrastującym. Ciekawym i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem są lustra naklejane na front, co znacznie zwiększa jego stabilność i bezpieczeństwo przed stłuczeniem. Na podobnej zasadzie produkowane są fronty ze szkłem Lacobel, czyli szkłem barwionym na równi kolory. Prezentują się zdecydowanie lepiej niż klasyczna płyty na wysoki połysk i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. W pokojach dzieci lub młodzieży sprawdzą się fronty z fototapetą naklejoną na płytę. Zwykle producent oferują ogromny wybór grafik, które mozna rewelacyjnie wkomponować w aranżację pokoju młodego człowieka.