Włóczki bawełniane na tle naturalnych włókien

Każdy rękodzielnik, który sprawnie posługuje się szydełkiem lub drutami, doskonale wie, że robótki z włóczek, to jedno z bardziej odprężających zajęć. Najczęściej jest tak, że pasjonaci tych zajęć mają swoje ulubione motki. Mogą to być włóczki bawełniane, wełniane, włókna z alpaki, lnu, jedwabiu, ale także syntetyczne, do których należą akryl, poliester, czy poliamid. Z różnych, przeważnie praktycznych względów, stawia się też na motki mieszane, które najczęściej sprawiają, że włókna się uzupełniają, wzmacniają lub redukują nieco słabsze strony swoich cech. Niemniej każda z nich ma niemal identyczny wpływ na osobę dziergającą – prace z nimi odprężają, dają wytchnienie po ciężkim dniu pracy, są formą wyciszenia od zgiełku świata.

Włóczki bawełniane – roślinne pochodzenie

Z tego dość obszernego arsenału dostępnych przędz, warto zwrócić uwagę na włóczki bawełniane. Może się wydawać, że to naturalne włókno pochodzenia roślinnego jest składnikiem t-shirtów, spodni, pościeli, ale trudniej już sobie wyobrazić, szczególnie osobom niespecjalnie orientującym się, że stanowią też skład motków. Tak w proporcjach mieszanych, jak i będąc składnikiem o 100% zawartości włóczki. Wynika z tego, że tak popularne na drutach, dziergane szale, chusty, czy swetry równie dobrze mogą być zrobione na bazie bawełny. Co więcej dla osób, które prowadzą życie nastawione na ekologię i naturalne produkty, ten rodzaj włókna jest szczególnie ważny. Korzystają z niego bardzo chętnie na przykład weganie i wegetarianie.

Włóczki bawełniane i ich właściwości

Włóczki bawełniane wyróżniają się na tle innych naturalnych włókien tym, że są gładkie. Ich struktura jest łatwa do rozpoznania. Dla kogoś, kto na co dzień szydełkuje, wystarczy spojrzeć na fakturę włókna, by rozpoznać, która z nich jest pochodzenia bawełnianego. Powszechnie znane są jej właściwości absorpcji barwników. Stąd może występować w całej kolorystycznej palecie, przy czym jest nitki są dość wytrzymałe i mocne. Owszem, gdyby ją porównać do innego włókna naturalnego, ale pochodzenia zwierzęcego, czyli wełny, na pewno trzeba będzie wskazać, że nie posiada takich zdolności termoregulacyjnych. Niemniej ze względu na swoją gładkość, nie powoduje podrażnień na wrażliwej skórze i zapewnia cyrkulację powietrza.

Pielęgnacja włókien bawełnianych

Na tle innych naturalnych włóczek, odznacza się również nieco prostszą pielęgnacją. W odróżnieniu od wełny nie wymaga prania ręcznego. Jednakże nie można zapominać o tym, by za każdym razem sprawdzać zalecenia, zamieszczane na metce włóczki. Na pewno warto mieć w pamięci, że bawełna lubi się zbiegać podczas prania, warto wtedy w odpowiedni sposób ją suszyć, by jej rozmiary wróciły do normy.