Przyszłość ERP: Trendy na lata 2025-2030 i implementacja sztucznej inteligencji

Przyszłość systemów ERP wygląda niezwykle obiecująco. Stale dokonujący się postęp technologiczny oraz nowoczesne rozwiązania, dostosowane do zmieniających się potrzeb biznesowych, spowodują ich ewolucję w różnorodnych kierunkach. Na ich potencjał w zakresie zarządzania procesami i bazami danych będzie mieć wpływ również implementacja sztucznej inteligencji. Sprawdzamy więc, w jakim kierunku zmierzają systemy ERP i jak będą się one rozwijać w latach 2025-2030.

Jak systemy ERP zbudują ekologiczny i zrównoważony łańcuch dostaw?

Pod nazwą ERP kryją się zintegrowane systemy informatyczne, wspomagające w istotny sposób zarządzanie przedsiębiorstwem. W zrozumieniu ich przeznaczenia i funkcjonalności pomoże z pewnością “Przewodnik po systemach ERP”, umieszczony na proponowanej stronie. To właśnie stąd możesz dowiedzieć się, że – jak pokazują badania – współcześni przedsiębiorcy nastawieni są m.in. na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Ten, zgodnie z najnowszymi trendami, powinien być z kolei nie tylko zrównoważony, ale również i ekologiczny. Jego tworzenie będą umożliwiać w coraz większym stopniu inteligentne systemy ERP, pozwalając m.in. na:

  • sprawne zarządzanie transportem przez optymalizację tras i tworzenie harmonogramów dostaw, co umożliwi z kolei zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
  • efektywne zarządzanie zapasami, unikając tym samym nadprodukcji,
  • kontrolę stanów magazynowych.

Dlaczego systemy ERP postawią na mobilność i personalizację?

Analizując trendy na rynku retail na najbliższe lata, uwagę zwraca przede wszystkim nastawienie na pełną personalizację i dostosowanie oferty do potrzeb konsumenta. Mowa tutaj, chociażby o trendzie anti-prescription, zwracającym uwagę na złe rekomendacje i reklamy, które zniechęcają klientów do zakupów w danym sklepie, a także o trendzie retail surgery, wskazującym na konieczność większej personalizacji zakupów, co z kolei będzie możliwe dzięki zwiększonej ilości badań konsumenckich. Takim prognozom muszą sprostać rozwijające się nieustannie systemy ERP, oferując swoim użytkownikom złożone, w pełni spersonalizowane analizy i raporty oraz pomagając im zrozumieć potrzeby klienta i dopasować do nich swoją ofertę.

Jak będzie przebiegać integracja systemów ERP z nowymi technologiami?

Współcześnie używane systemy ERP to programy niezwykle zaawansowane, a zarazem funkcjonalne. W najbliższych latach prognozuje się ich wzmożoną integrację z nowymi technologiami, co w jeszcze większym stopniu przyczyni się do wzrostu ich efektywności. Taka integracja będzie opierać się na kilku istotnych aspektach. Mogą one dotyczyć m.in. urządzeń IoT, połączonych ze sobą w sieci i mogących komunikować się ze sobą, udostępniając jednocześnie użytkownikom gromadzone na nich dane. Te będą mogły zostać przesłane do systemów ERP, zwiększając np. dokładność planowania produkcji. Jednocześnie w najbliższych latach prognozuje się również postęp w integracji systemów ERP z rozwiązaniami AI, do których zalicza się m.in. asystentów wirtualnych czy chatboty, co spowoduje znaczny wzrost dostępności do informacji.

Czym będzie przejawiać się implementacja AI w systemach ERP?

Dzięki postępującej sukcesywnie implementacji AI w systemach ERP, możliwy stanie się nie tylko sprawny dostęp do informacji, ale również efektywniejsze zarządzanie bazami danych i procesami biznesowymi. Nic dziwnego, że tendencja ta nasili się również w kolejnych latach. Jak pokazują prognozy, będzie ona opierała się m.in. na:

  • automatyzacji procesów powtarzalnych, dzięki czemu pracownicy będą mogli realizować bardziej skomplikowane zadania,
  • prognozowaniu popytu za pośrednictwem spersonalizowanych analiz i raportów,
  • optymalizacji łańcucha dostaw, wpływającej na sprawniejsze zarządzanie logistyką, a przez to również na poprawę efektywności i redukcję kosztów, związanych np. z koniecznością magazynowania zalegających towarów.

Dzięki implementacji AI w systemach ERP możliwe będzie budowanie dobrych relacji z klientami, poprzez wnikliwą analizę ich preferencji zakupowych. Umożliwi ona również sprawną identyfikację zmieniających się trendów, co będzie leżeć u podstaw korzystnych decyzji biznesowych.

Jak systemy ERP wykorzystają sztuczną inteligencję?

Postępująca implementacja sztucznej inteligencji otworzy cały wachlarz różnorodnych możliwości przed nowoczesnymi systemami ERP. Jej wykorzystanie będzie przejawiać się m.in. w:

  • bazowaniu na algorytmach AI, które – wykorzystując dane historyczne i zmieniające się trendy – będą prognozować przyszłe potrzeby w zakresie produkcji i sprzedaży, co z kolei przełoży się na ich efektywne planowanie,
  • wsparciu procesów rekrutacyjnych na drodze wstępnej selekcji kandydatów,
  • pełnej personalizacji interfejsu, która możliwa będzie dzięki analizie zachowań użytkowników systemów ERP, co pozwoli na jego dopasowanie do ich indywidualnych potrzeb.

Systemy ERP, bazujące na AI, będą również wykorzystywane do analizy danych, napływających z różnych działów, pozwalając na sprawne zarządzanie wszystkimi procesami biznesowymi i prowadząc do budowania stabilnej pozycji firmy w obliczu zmian, dokonujących się na rynku.