Jak sprzątać łatwo, szybko i z pożądanym efektem?

Chociaż wydaje się, że do sprzątania nie potrzeba żadnych wyjątkowych kwalifikacji, to jednak patrząc na profesjonalne ekipy sprzątające, może okazać się, że wykazujemy spore braki w tym zakresie. Prace porządkowe nie są domeną każdego z nas i co więcej, przeciętny Polak niezbyt lubi je wykonywać. Jednocześnie jesteśmy pedantami i chcemy, by nasza życiowa przestrzeń zawsze lśniła czystością. Jak połączyć potrzeby i oczekiwania z realiami? To proste, bo producenci akcesoriów i środków czyszczących oferują nam ich tak duży wybór, że sprzątanie może być naprawdę łatwe, szybkie, a przy tym w pełni skuteczne.

Mop, wózek do sprzątania i inne akcesoria

Aby sprzątanie nie należało do najbardziej nielubianych zadań, trzeba się do tych czynności odpowiednio przygotować. Musisz nabyć sprzęt najlepszej jakości. Nie warto nabywać tanich akcesoriów ani uniwersalnych środków czystości. Te będą jednorazowego użytku, sprzątanie nimi stanie się prawdziwą udręką, do tego nie osiągniesz zamierzonego rezultatu. Na podłodze zostaną smugi, nie zostaną też zniwelowane wszystkie zabrudzenia, o bakteriach, roztoczach i toksynach nie wspominając. Inwestycja w dobry sprzęt szybko się zwróci, a ten będzie służył przez długie lata.

Do mycia podłogi przyda się na przykład mop płaski z bawełnianym wkładem. Przy konieczności mycia dużych przestrzeni przyda się też wózek do sprzątania dwuwiaderkowy na kółeczkach. Dzięki temu nie tylko nie trzeba dźwigać ciężkiej wody, ale też mycie będzie o wiele skuteczniejsze. W jednym wiaderku znajdzie się czysta woda do płukania mopa, w drugim zaś woda z płynem czyszczącym.

Jeśli już mówimy o detergentach, te nie powinny być uniwersalne, ale raczej dedykowane konkretnym pracom porządkowym, rodzajom zabrudzeń oraz powierzchni, jaką chce się sprzątać. W dobrych sklepach bez problemu można nabyć środki ekologiczne, które nie zawierają chemii, za to są tak samo skuteczne.

Zaplanuj prace porządkowe

Dobry harmonogram pracy to podstawa. Uznaje się, że sprzątanie powinno zacząć się od wysokich partii przestrzeni. Najpierw myjemy więc okna, zbieramy kurz z mebli, dopiero później bierzemy się za podłogę. Raz w miesiącu dobrze jest poświęcić czas na wyczyszczenie dywanów bądź wykładzin, bo to w nich zbiera się najwięcej kurzu, a więc zanieczyszczeń. Świetnie sprawdza się odkurzacz piorący z funkcją zbierania wody, dzięki któremu nie tylko spiera się brud, ale też pozwala on na szybkie schnięcie materiału.

Uznaje się, że drobne prace porządkowe powinno wykonywać się codziennie, w tym szczególnie uwzględnić trzeba sanitariaty. Domowe prace czystościowe, takie jak odkurzanie czy mycie podłóg odbywa się średnio raz w tygodniu, a generalne porządki raz na kilka miesięcy – na przykład okna myjemy z reguły tylko 2 razy w roku. Należy przy tym pamiętać, że taki plan prac czystościowych nie dotyczy obiektów użyteczności publicznej czy biur. W takich przestrzeniach o porządek trzeba dbać każdego dnia, łącznie z myciem podłóg.