Po co potrzebne są nam taśmy przenośnikowe?

Taśmy przenośnikowe to bardzo popularne produkty wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu takich jak różnego typu zakłady produkcyjne, sortownie odpadów, elektrociepłownie, rolnictwo, przemysł drzewny oraz górniczy. Ich popularność zależy w dużej mierze od możliwości dostosowania długości i szerokości taśm, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane do transportu różnego rodzaju produktów i półproduktów: od niewielkich i sypkich po wielkogabarytowe i często posiadające ostre krawędzie i sporą wagę. Łączenie fragmentów taśm o wybranej przez nas długości pozwala na zastosowanie ich w najróżniejszych urządzeniach i pojazdach stosowanych na co dzień w polskim przemyśle i budownictwie.

Serwis i naprawa taśm przenośnikowych

Z uwagi na dosyć intensywną eksploatację i obecność taśm w większości urządzeń przemysłowych regularne naprawianie uszkodzeń na taśmach przenośnikowych i ich odpowiednia konserwacja są konieczne w celu przedłużenia żywotność taśm. Przezorność w tym przypadku może pozwolić nam uniknąć długich przestojów w pracy oraz utraty sporej części miesięcznych zysków. Do najczęstszych uszkodzeń taśm przenośnikowych należą przetarcia i pęknięcia powstałe w wyniku ścierania się ich powierzchni oraz uszkodzenia i przerwania obrzeży taśm. Uszkodzenie takiej taśmy nie jest wcale trudne i nie wymaga wielu godzin eksploatacji, zwłaszcza w przypadku gdy wykorzystywane są do transportu wielu różnych, często niezwykle ciężkich elementów z zakresu przemysłu górniczego i drzewnego. Równie ważne jest także regularne czyszczenie powierzchni taśm, które również zapobiega przecieraniu się materiału, z którego są one wykonywane.

Wulkanizacja taśm przenośnikowych

Wśród sposobów łączenia taśm przenośnikowych, które wykonane są z połączenia tkaniny i gumy możemy wyróżnić metody z użyciem kleju i bez niego. W pierwszym przypadku klejenie może odbywać się na zimno lub na gorąco, przy czym najwyższą trwałość powstałego złącza gwarantuje klejenie na gorąco. Niestety nie jest ono zalecane w przypadku szerokich i trudno dostępnych taśm. W takich wypadkach stosuje się klejenie na zimno, które odbywa się przy użyciu kleju oraz specjalnych preparatów wspomagających łączenie. Z kolei metoda bez użycia kleju polega na mechanicznym łączeniu fragmentów taśm przy użyciu elementów stalowych. Niestety jest to najmniej trwały sposób naprawy, który polecany jest raczej jako tymczasowe i szybkie rozwiązanie sprawdzające się w oczekiwaniu na wulkanizację właściwą. Taśmy przenośnikowe jednak jeszcze szerszy temat, a link do wikipedii pomoże uzyskać więcej informacji z zakresu ich wulkanizacji i wykorzystania w przemyśle.

Warto również zaznaczyć, że naprawa taśm przenośnikowych nie jest zadaniem prostym i często wymaga użyciu specjalistycznego sprzętu, dlatego najlepiej jest powierzyć ją wyspecjalizowanej firmie. Niewłaściwa wulkanizacja może jedynie pogłębić zniszczenia i zwiększyć nasze wydatki spowodowane przestojem w pracy oraz skomplikowaną naprawą.