Kiedy możemy się spodziewać obniżek cen nieruchomości?

W ostatnim czasie ceny kupna nieruchomości poszły znacznie w górę. Na niektórych rynkach zanotowano nawet dwucyfrowe wzrosty! Czy należy spodziewać się obniżki cen, a może kupić lokal teraz, ponieważ pojawią się kolejne podwyżki?

Zakupienie nieruchomości może być sporym wydatkiem. W większości przypadków kupujący muszą przygotować się na wydatek rzędu 200 – 400 tysięcy złotych za mieszkanie o średnim metrażu w jednym z największych miast w Polsce.

W ostatnim czasie zanotowano jednak podwyżki i deweloperzy zaczęli podnosić swoje ceny w praktycznie całej Polsce. Cena około 7 – 8 tysięcy za jeden metr kwadratowy nieruchomości jest już standardem w większości dużych miast, ale zdarzają się także takie mieszkania, gdzie ceny przekraczają nawet 10 tysięcy złotych za jeden metr!

Co spowodowało podwyżki na rynku nieruchomości?

Rosnące ceny na rynku nieruchomości wynikają przede wszystkim z rosnących kosztów deweloperów. W górę poszły między innymi ceny gruntów, a także ceny materiałów budowlanych. Duże znaczenie miały też podwyżki płac. Te wszystkie wzrosty sprawiły, że deweloperzy sukcesywnie podwyżki ceny swoich nieruchomości. Tak duże podwyżki wynikają także z faktu, że zainteresowanie zakupem mieszkań jest nadal bardzo duże. Nabywają je nie tylko osoby, które poszukują lokalu dla siebie, ale również inwestorzy, którzy następnie przeznaczają je na wynajem – krótkoterminowy oraz długoterminowy wynajem.

Czy to dobry czas, by kupić mieszkanie?

Czy w związku z tym warto wstrzymać się z zakupem nieruchomości? A może w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się jeszcze większe podwyżki, więc mieszkania od deweloperów i z rynku wtórnego będą jeszcze droższe?

Eksperci rynku nieruchomości wskazują, że podwyżki mogą pojawiać się dalej, a ewentualne obniżki są możliwe, ale dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Zatem osoby, które chcą kupić własne „M” powinny zapoznać się z dostępnymi ofertami i pomyśleć o zakupie nieruchomości – odkładanie zakupu może spowodować, że koszty staną się jeszcze wyższe.