Diagnostyka z wykorzystaniem USG

Jednym ze sprzętów które znajdują się na standardowym wyposażeniu wielu placówek medycznych jest ultrasonograf, jest to urządzenie które za pomocą specjalnych fal pozwala zajrzeć do brzucha pacjenta.

W tym przypadku będziemy mogli sprawdzić szybko stan wielu narządów przykładowo śledziony, wątroby, trzustki czy też pęcherzyka żółciowego.

Diagnostyka z wykorzystaniem USG

Jak działa ultrasonograf?

Z pewnością w przypadku ultrasonografu liczy się użycie odpowiedniej głowicy, dodatkowo powinniśmy wybierać sprzęt który posiada monitory o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu lekarz może szybko postawić diagnozę, co może być niezwykle istotne w przypadku niektórych dolegliwości. Ultrasonograf jest urządzeniem które wysyła fale dźwiękowe, które następnie zostają odbite od organów wewnętrznych, Dzięki czemu możemy uzyskać obraz. Fale ultradźwiękowe utworzą obraz narządu który wyświetlany jest na monitorze dołączonym do ultrasonografu, dzięki temu lekarz może obejrzeć zdjęcie stwierdzić czy w przypadku danego narządu nie występują zmiany. W ten sposób można bardzo szybko przeprowadzić diagnozę, skierować pacjenta na odpowiednie leczenie. W przypadku ultrasonografów medycznych wykorzystywana jest częstotliwość od 2 do 50 MHz. W czasie badania wykorzystywane jest wykorzystywany jest specjalistyczny żel który powoduje iż fale nie są rozpraszane.

Ważnym parametrem w przypadku USG jest rozdzielczość, obecnie stosowane ultrasonografy posiadają coraz lepsze możliwości, dzięki czemu zdjęcia narządów są coraz bardziej dokładne. Dzięki temu lekarz może rozpoznać nawet niewielkie zmiany, z pewnością jest to bardzo potrzebne w przypadku leczenia wielu różnych problemów. Badanie USG to jedna z podstawowych metod diagnozowania, jest ona bardzo skuteczna, wykorzystują je różnego rodzaju ośrodki zdrowia, przychodnie, szpitale oraz ośrodki prywatne. Warto zwrócić uwagę iż jest to badanie nieszkodliwe do naszego zdrowia, nie powoduje skutków ubocznych, nie prowadzi do uszkodzenia komórek.

Tego rodzaju sprzęt medyczny możemy znaleźć na stronie www.vikimed.pl, znajdziemy tam aparaty USG z różnymi głowicami przeznaczone do wielu różnych badań.