Inwestujesz w fundusze ETF? Tych błędów nie popełniaj!
Inwestycja w fundusze ETF dla wielu osób wydaje się być świetnym sposobem na zarobienie w krótkim czasie dużych pieniędzy. Niestety, każda inwestycja wiąże się z wysokim poziomem ryzyka. Aby je ograniczyć, należy wystrzegać się podstawowych błędów. W poniższym artykule omawiany najpopularniejsze błędy popełniane przez osoby kupujące fundusze ETF.
Fundusze ETF – definicja
Fundusze ETF (z ang. exchange-traded found) to otwarte fundusze inwestycyjne bardzo dokładnie śledzące ceny poszczególnych aktywów, np. indeksów giełdowych, surowców, metali szlachetnych itd. Podstawowa różnica między funduszami ETF a standardowymi funduszami polega na tym, że te pierwsze są funduszami uczestniczącymi w obrocie giełdowym.
Fundusze ETF można kupować obecnie bez wychodzenia z domu za pośrednictwem wyspecjalizowanych internetowych platform transakcyjnych. Jedną z nich jest platforma Saxo. Wszystkie transakcje są na takich platformach realizowane w sposób bezpieczny z wykorzystaniem sieci internetowej. Ten fakt sprawia, że inwestycja w fundusze ETF z roku na rok interesuje coraz więcej osób. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli popełniać będziemy zbyt wiele błędów, ryzyko utraty zainwestowanych w ETF-y środków będzie wyjątkowo duże. Poniżej wyjaśniamy, jakich błędów powinniśmy unikać.
Których błędów nie powinny popełniać osoby inwestujące w fundusze ETF?
Jednym z najważniejszych błędów jest podejmowanie zbyt ryzykownych decyzji. Jeśli ryzyko jest zbyt duże, istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie utracimy wszystkie zainwestowane środki.
Z drugiej strony, podejmowanie zbyt ostrożnych decyzji także nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w swoim portfelu inwestycyjnym około 25% aktywów ryzykownych, a reszta powinna być bardziej pewna.
Ogromnym błędem popełnianym zwłaszcza przez początkujących inwestorów jest brak strategii. Zakup nawet najpopularniejszych funduszy ETF na nim nam się zda, jeśli nie stworzymy planu działania. Jest to kwestia bardzo ważna. Jeśli zapomnimy o stworzeniu strategii szybko się to na nas zemści, a tym samym nasze szanse na osiągnięcie sukcesu będą wyjątkowo niskie.
Domeną początkujących inwestorów są także zbyt wysokie oczekiwania. Nie można spodziewać się, że w bardzo krótkim czasie osiągniemy oszałamiające wyniki. Oczywiście, jest na to szansa, jednak lepiej jest po prostu być realistą. Uzyskanie w krótkim czasie stopy zwrotu w wysokości 20% jest w zdecydowanej większości przypadków absolutnie nierealne i warto o tym pamiętać.