Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna to krótkoterminowa technika terapeutyczna, która może pomóc ludziom znaleźć nowe sposoby zachowania poprzez zmianę wzorców myślowych.

Angażowanie się w tego typu terapię może pomóc ludziom zmniejszyć stres, radzić sobie ze skomplikowanymi związkami, radzić sobie z żalem po stracie bliskiej osoby i stawić czoła wielu innym typowym wyzwaniom życiowym, które mogą być trudne emocjonalnie.

Na czym polega terapia  poznawczo-behawioralna?

Jak psycholog i psychiatra mogą pomóc poprzez terapię?

Psychoterapia opiera się na założeniu, że sposób, w jaki myślimy i interpretujemy wydarzenia życiowe, wpływa na to, jak się zachowujemy, a ostatecznie na to, jak się czujemy. Tego typu terapia może być dla nas pomocna w wielu różnych sytuacjach. Terapia może być podejściem ukierunkowanym na konkretny problem, zorientowanym na cel, który wymaga aktywnego zaangażowania pacjenta, aby odnieść sukces. Koncentruje się na naszych współczesnych wyzwaniach, myślach i zachowaniach. Terapia poznawczo-behawioralna jest również ograniczona czasowo, co oznacza, że pacjent wie, kiedy psychoterapia się zakończy i ma pewne pojęcie, czego się spodziewać.

Aby psychoterapia odniosła efekt, wymaga współpracy pacjenta i terapeuty. Taka forma terapii koncentruje się na tym, jak myśli, przekonania i postawy danej osoby wpływają na jej uczucia i zachowania. Ludzie mogą nauczyć się bardziej korzystnych sposobów myślenia i zachowania podczas sesji terapeutycznych. Nowe nawyki mogą złagodzić objawy chorób psychicznych i fizycznych oraz umożliwić lepsze działanie i funkcjonowanie na co dzień. Terapia może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i działanie ludzi oraz wyposażyć ich w strategie radzenia sobie, które pomogą im poradzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi każdy dzień.

Psychoterapia, jaką przeprowadzi psycholog i psychiatra Gorzów Wielkopolski, może oferować wsparcie osobom z depresją, bezsennością, problemami w związku, lękiem napadowym, uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania i różnymi innymi schorzeniami psychologicznymi. Niektóre formy psychoterapii koncentrują się na spojrzeniu w przeszłość, aby zrozumieć obecne uczucia, natomiast terapia poznawczo-behawioralna skupia się na obecnych myślach i przekonaniach.