Jakie są rodzaje psychoterapii?

Psychoterapia staje się coraz popularniejszą formą radzenia sobie z problemami na podłożu psychologicznym, ponieważ pomaga skutecznie rozwiązywać nawet najpoważniejsze trudności związane z ludzką psychiką. Za jej pomocą możliwe jest wyleczenie wielu poważnych zaburzeń. Umożliwia ona także zmierzenie się z problemami, które bezpośrednio wpływają na komfort życia. Niektórzy używają psychoterapii jako narzędzia do samodoskonalenia. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej rodzajom psychoterapii.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia składa się z szeregu różnorakich metod o naukowym potwierdzeniu ich skuteczności. Opiera się ona głównie na wiedzy z dziedziny psychologii, medycyny, socjologii oraz filozofii. Za pomocą psychoterapii, można rozwiązywać różne problemy, które mają podłoże psychiczne. Służy ona do rozwiązywania problemów związanych z chorobami takimi jak np. schizofrenia. Pomocna może się okazać przy leczeniu nerwicy czy depresji. Psychoterapia pozwala na pracę z pacjentem, który ma problemy z kontaktami społecznymi lub kryzysami w życiu. To przydatne narzędzie w pomocy osobom, które mierzą się z rozwodem, żałobą lub problemami w pracy.

Rodzaje psychoterapii

Przez wiele lat rozwoju psychoterapii, rozwinęły się jej różne rodzaje. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie odpowiedniej psychoterapii do danego problemu, z jakim mierzyć się musi pacjent. Niektóre rodzaje sprawdzają się lepiej w jednych przypadkach, a inne w drugich. W dalszej części artykułu pokrótce omówimy najpopularniejsze z rodzajów psychoterapii.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) skupia się na znalezieniu optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której pacjent się znajduje. W myśl założeń TSR, tego rodzaju terapia nie skupia się na postawieniu diagnozy, ale na skupieniu się na tym, co pacjent uważa za najważniejsze dla niego. Więcej na temat terapii TSR znaleźć można stronie www.pomocwlabiryncie.pl w zakładce “Metoda Leczenia”, gdzie szczegółowo opisano przebieg leczenia oraz najważniejsze zasady terapii.

Terapia Ericksonowska

Terapia ta koncentruje się na tym, co jest rzeczywiście możliwe, a nie na tym co jest idealne. Każdy człowiek jest bowiem niepowtarzalny, a terapia musi być dopasowana do konkretnej osoby i jej problemu. Dodatkowo Terapia Ericksonowska opiera się na nauce poprzez doświadczanie. Pomaga odkrywać i rozwijać swoje mocne strony. Dzięki niej pacjenci mogą lepiej poznać swoje talenty, które wykorzystają w przyszłości.

 

Terapia poznawczo — behawioralna

Ten rodzaj psychoterapii opiera się na przekonaniu, że schematy i przekonania w naszej psychice zostały wyuczone, dlatego istnieje szansa na ich zmianę w lepszym kierunku. Dzięki tej terapii pacjent lepiej może poznać źródło swoich problemów i może wypracować nowe, lepsze przekonania. Jest to metoda skuteczna przy leczeniu nerwicy, zaburzeń odżywiania, depresji i uzależnień.

Terapia systemowa

Według terapii systemowej wszelkie problemy powiązane są bezpośrednio z relacjami, jakie mamy z innymi ludźmi. Dzięki tej terapii możliwe jest poprawienie komunikacji pacjenta z innymi osobami. Bardzo dobrze sprawdza się ona podczas terapii par czy małżeństw. Dzięki niej możliwe jest naprawienie wielu relacji z ludźmi, którzy otaczają pacjenta. Dlatego terapia systemowa często służy ratowaniu małżeństw, w przypadkach zazdrości, agresji czy miłości symbiotycznej. Na ten temat przeczytać można na blogu: https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/uzaleznienie-od-partnera-czym-jest-milosc-symbiotyczna, gdzie doświadczony psycholog przybliża, jak wyglądać powinna zdrowa relacja partnerska. Dodatkowo terapia systemowa może być wykorzystana także w redukcji problemów wychowawczych w rodzinie.

Terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna zakłada, że wszystkie nasze problemy są związane z wydarzeniami z naszej przeszłości. Wydarzenia z przeszłości według tej terapii wpływają bezpośrednio na nieświadome potrzeby i zachowania, które mogą być problematyczne. Bardzo dobrze sprawdza się przy eliminowaniu problemów emocjonalnych, które utrudniają codzienne życie. Służy głównie do leczenia zaburzeń osobowości i uzależnień.