Jak dbać o biżuterię? Poradnik czyszczenia biżuterii w domu

Kobiety już od wieków kochają biżuterię, która podkreśla ich naturalne piękno i wydobywa największe atuty. Ulubione ozdoby mogą uzupełniać codzienne stylizacje lub towarzyszyć w najważniejszych momentach, jako nieodzowny element odświętnych kreacji. Aby jednak móc cieszyć się ich pięknem na dłużej, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ozdób, bez której nasza biżuteria straci swój urok. Jak dbać o pierścionki, bransoletki i łańcuszki, wykonane ze złota lub srebra? Podpowiadamy kilka sprawdzonych w praktyce sposobów.

Dlaczego srebro czarnieje?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, czernienie srebra jest całkowicie naturalnym procesem. U jego źródła leżą reakcje chemiczne, które zachodzą w momencie, gdy metale szlachetne, do których grupy należy właśnie srebro, łączą się z dwutlenkiem siarki. Ten z kolei wdychamy codziennie wraz z powietrzem, a następnie wydalamy przez skórę. Takie procesy zachodzą znacznie szybciej w zanieczyszczonym środowisku. Na szczęście mamy również dobrą wiadomość – śniedzenie srebra, bo o nim właśnie mowa, dotyczy wyłącznie zewnętrznej powierzchni biżuterii. Nieestetyczna czerń nie wnika w głąb szlachetnych kruszców i nie niszczy ich od środka. To właśnie dlatego warto zastosować domowe sposoby, by móc na nowo cieszyć się pięknem ulubionych ozdób, przywracając im dawny urok.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

W artykule: „Jak wyczyścić srebro? – Profesjonalne metody i domowe sposoby na czyszczenie srebra”, zamieszczono cały szereg skutecznych pomysłów, stanowiących cenne źródło inspiracji w tym zakresie. Mowa tutaj przede wszystkim o domowych sposobach na czyszczenie biżuterii, dzięki którym nasze ozdoby odzyskają utracony blask. Jednym z nich jest np. przygotowanie roztworu, składającego się z łyżki sody i wrzącej wody. By przyniósł on pożądane rezultaty, należy umieścić go w metalowej misce wyłożonej folią aluminiową. Po kilkunastu minutach w takim roztworze nasza biżuteria odzyska swój wyjątkowy wygląd, choć by zobaczyć końcowy efekt, należy przepłukać ją ciepłą wodą i dokładnie wytrzeć, przy pomocy miękkiej ściereczki. Rolę sody oczyszczonej może w tym przypadku pełnić również sól kuchenna. Zwolennicy mniej tradycyjnych metod mogą sięgnąć natomiast po połączenie spirytusu i popularnej Coca-Coli, piwo, a nawet pastę do zębów, która doskonale poradzi sobie z problemem zaśniedziałej biżuterii.

W jaki sposób przechowywać biżuterię?

Przechowywanie biżuterii to osobna kwestia, której warto poświęcić nieco czasu. Jak się bowiem okazuje miejsce, w które odkładamy nasze ozdoby, może w dużym stopniu przyczynić się do pogorszenia ich wyglądu. Tak będzie np. wtedy, gdy łańcuszki, pierścionki i bransoletki będziemy przechowywać w łazience, czyli pomieszczeniu o dużej wilgotności, która z pewnością nie pozostanie obojętna dla naszej biżuterii. Doskonale sprawdzą się natomiast różnego rodzaju kuferki, szkatułki czy woreczki strunowe, dzięki którym dopływ powietrza zostaje ograniczony. Dobrym rozwiązaniem będą również specjalne opakowania, w których sprzedawana jest np. biżuteria srebrna Łodzińscy, a które poza funkcją estetyczną, mają również charakter praktyczny.

Jak dbać o biżuterię w domu?

Jak już zostało wspomniane, śniedzenie srebra jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. To jednak od nas w znacznej mierze zależy, jak długo nasza biżuteria zdoła utrzymać swój wyjątkowy urok i blask. Dlatego też warto zadbać o nią już od samego początku, zwłaszcza że odpowiednio dobrana biżuteria stanowi idealny wybór zarówno na co dzień, jak i od święta. Troska o czyszczenie i przechowywanie biżuterii opiera się na kilku prostych zasadach, których zastosowanie z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd noszonych ozdób. Przede wszystkim warto zatroszczyć się o to, by kolczyki, bransoletki i naszyjniki ściągać zarówno przed snem, jak i przed wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu można uchronić ozdoby przed zerwaniem lub nieestetycznym odkształceniem. Dla biżuterii szkodliwe mogą być również detergenty, używane w trakcie domowych porządków, ale także perfumy i kosmetyki, przed których oddziaływaniem należy chronić ulubione ozdoby.