Filtry spełniające odpowiednie standardy są niezmiernie ważne w przemyśle

Filtr powietrza HEPA jest standardem w branży oczyszczania powietrza, chociaż dobrze sprzedaje się również filtracja powietrza z technologiami innymi niż HEPA.

Ten dziwnie brzmiący skrót jest skrótem od High Energy Particulate Arresting, co oznacza wysoką efektywność zatrzymywania cząstek. Do używania w szpitalach, magazynach, przemyśle farmaceutycznym, laboratoriach badawczych i podobnych placówkach zaleca się wysokiej jakości filtrację powietrza filtrami absolutnymi HEPA i wkład z węglem aktywowanym, jako główne elementy każdego oczyszczacza powietrza. HEPA jest standardem wydajności filtrów powietrza, a nie marką ani rodzajem konstrukcji filtra. Filtry HEPA to przede wszystkim złożone elementy papierowe ze wzmocnieniem włóknem, ale zbyt wielu konsumentów uważa, że HEPA jest synonimem filtra papierowego. Wiele filtrów papierowych, które nie działają w standardzie HEPA, są sprzedawane pod różnymi postaciami nazwy, przykładowo „ w typie HEPA” lub ,,działający jak HEPA”, które z prawdziwymi filtrami HEPA nie mają nic wspólnego. Technologia filtra powietrza HEPA została opracowana dla Komisji Energii Atomowej jako sposób usuwania radioaktywnych cząsteczek ze środowiska reaktora. Później został on przystosowany do czyszczenia pomieszczeń w produkcji półprzewodników, dysków twardych i produkcji farmaceutycznej, optycznej, a także szpitalnych sal operacyjnych i laboratoriów.

Filtr powietrza HEPA, jeśli jest prawidłowo zainstalowany, ma udokumentowane bezpieczeństwo i skuteczność. Ten filtr jest oparty na bardzo drobnych włóknach szklanych uformowanych w papier o bardzo małych porach, które są składane w fałdy, aby zmaksymalizować powierzchnię. Dlatego filtry absolutne HEPA mogą uwięzić bardzo małe cząsteczki, gdy powietrze jest przepuszczane przez urządzenie oczyszczające, wentylujące lub klimatyzację. Aby zakwalifikować się jako HEPA, filtr musi usuwać 99,97% cząstek zanieczyszczeń o wielkości do 0,3 mikrona z przepływającego przez nie powietrza. Trzy dziesiąte mikrona to najbardziej przenikliwy rozmiar cząstek, inne cząstki są zatrzymywane jeszcze lepiej.