Ekologiczne worki do segregacji odpadów

Obecnie powszechnie wykorzystywane są różnego rodzaju worki na śmieci.

Pozwalają one zachować czystość i porządek, w naszych pojemnikach na śmieci często znajdziemy różne odpadki ciekłe. Zatem worek jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza jeżeli zakupimy model ze ściągaczem, dzięki czemu worek możemy zamknąć szczelnie. Można oczywiście zakupić worki które są dedykowane do różnego rodzaju odpadków. Worki w kolorze zielonym przeznaczone są na szkło są one bardziej wytrzymałe ze względu na wagę szkła czyli butelek czy też słoików. Kolor żółty posiadają worki przeznaczone na plastik, który jest lżejszy od szkła. W gospodarstwach domowych zużywamy wiele produktów, które posiadają opakowania plastikowe. Z pewnością w okresie letnim, kiedy pijemy dużo wody i napojów tego rodzaju worki mogą nam się przydać. Kolor niebieski przeznaczony jest dla papieru i różnego rodzaju makulatury. Wszystkie odpady biologiczne mogą być składowane w workach o kolorze brązowym. Worki można dobierać wielkością do naszych pojemników na śmieci, przykładowo 20, 30 lub 35 litrów. Można także zakupić worki o pojemności powyżej 100 litrów, które będą dobrym pomysłem, w przypadku domu jednorodzinnego gdzie odpady odbierane są raz w tygodniu, i do tego czasu będziemy musieli w jakiś sposób je przechować.

Worki na śmieci jakie znamy obecnie zostały opracowane w latach 50tych XX wieku, początkowo wykorzystywane były w przemyśle, czy szpitalach.

Dopiero w latach 60tych, worki na śmieci upowszechniły się w gospodarstwach domowych. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na produkcję worków ekologicznych. Obecnie coraz popularniejsze są biodegradowalne worki na śmieci, klienci chętnie je wybierają ze względu na fakt iż rozkładają się szybciej od tradycyjnych worków. Worki na śmieci wykonane są z tworzywa sztucznego polietylenu, który został odkryty w 1942 roku. Jest to materiał lekki, elastyczny, odporny na wodę i powietrze. Polietylen jest dostarczany w postaci małych granulek, w procesie zwanym wytłaczaniem twarde kulki są przetwarzane w worki z tworzywa sztucznego. Następnie kulki polietylenowe ogrzewa się do temperatury 200 stopni Celsjusza. Stopiony polietylen poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia i miesza ze środkami chemicznymi, które nadają kolor i sprawiają, że tworzywo sztuczne jest giętkie. Przygotowany plastikowy polietylen jest wdmuchiwany do jednej długiej tuby worka, która jest następnie chłodzona, składana, cięta na odpowiednią długość. W ten sposób powstają bardzo wytrzymałe worki na śmieci. W dzisiejszym świecie tworzywa sztuczne stanowią najpopularniejszy surowiec do produkcji wielu przedmiotów z których korzystamy na co dzień. Poliester znajdziemy zarówno w szafie, jako składnik tkanin, w kuchni, w formie naczyń oraz w składzie różnego rodzaju opakowań foliowych. Każdego roku na całym świecie konsumenci produkują bardzo duże ilości odpadów, zachodzi konieczność ich odpowiedniego segregowania.

Dlatego też w miastach znajdziemy specjalne pojemniki pozwalające na segregowanie odpadów.

Dzięki temu można będzie zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, część z potencjalnych śmieci można bowiem poddać recyklingowi. Może być to przykładowo szkło czy też papier, ale obecnie pracuje się nad technologiami pozwalającymi na recykling plastików. Można także recyklingować Worki do segregacji odpadów, specjalne dodatki pozwalają przyśpieszyć w znacznym stopniu ich rozkład. Trzeba poddać recyklingowi jak największą ilość odpadów, w tym przypadku nie trzeba wykorzystywać nowych zasobów do wytworzenia przykładowo plastiku. Po przetworzeniu można uzyskać nowy produkt, dzięki czemu można zaoszczędzić na surowcach. Z pewnością dzięki takim działaniom można będzie przyczynić się do pewnych oszczędności. Rośnie także świadomość przeciętnych konsumentów, którzy zdają sobie sprawę z konieczności segregowania odpadów, ale także kupowania produktów w odpowiednich opakowaniach które posiadają oznaczenia o recyklingu. Obecnie także producenci żywności przykładają większą wagę do opakowań ekologicznych.