Czym jest integracja sensoryczna?

Termin integracja sensoryczna odnosi się do przetwarzania, integracji i organizacji informacji sensorycznych pochodzących z ciała i z otaczającego nas środowiska.

Mówiąc najprościej, oznacza to, w jaki sposób doświadczamy, interpretujemy i reagujemy na informacje pochodzące z naszych zmysłów lub je ignorujemy. Integracja sensoryczna jest ważna we wszystkich rzeczach, które musimy robić na co dzień, takich jak ubieranie się, jedzenie, poruszanie się, kontakty towarzyskie, nauka i praca.

Czym jest integracja sensoryczna?

Dlaczego terapia sensoryczna jest ważna dla prawidłowego rozwoju

Informacje sensoryczne odbierane są z naszych zmysłów, czyli widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy, czujemy dotyk, wiemy jaka jest nasza pozycja ciała, mamy świadomość ruchu, równowagi i koordynacji. Nasz wewnętrzny system sensoryczny mówi nam, co dzieje się w naszym ciele, na przykład odczuwamy głód, zmęczenie, emocje, potrzebujemy skorzystać z toalety. Dla większości z osób rozwój integracji sensorycznej następuje, gdy jesteśmy dziećmi, jako część naszego normalnego rozwoju, i podczas czynności, takich jak turlanie się, raczkowanie, chodzenie i zabawa.

Jednak u innych osób z różnych powodów integracja sensoryczna jest mniej rozwinięta. Jeśli osoba doświadcza trudności z integracją sensoryczną, może być to widoczne w jej zachowaniu. Niektóre dzieci mogą odczuwać bodźce sensoryczne jako przytłaczające i denerwujące, mogą być nadwrażliwe na bodźce czuciowe czy słuchowe, lub odwrotnie, nie czują lekkiego dotyku, zachowują się głośno, kręcą się bez przerwy i nie odczuwają mdłości.

Integracja sensoryczna lub trudności z przetwarzaniem sensorycznym są długotrwałe i mają duży wpływ na codzienne życie i naukę. Jednak dzięki fachowej poradzie i, w razie potrzeby, terapii sensorycznej, można wiele zrobić, aby wesprzeć poprawę codziennego funkcjonowania. Na stronie tervita.pl znajdziemy Instytut Rozwoju Dziecka, gdzie możemy skorzystać między innymi z terapii sensorycznej, jak również pomocy neuropsychologa, logopedy, dietetyka, laryngologa, fizjoterapeuty. Z pewnością pozwoli nam to wspierać prawidłowy rozwój dziecka.