Dzbanek do wody z filtrem – dlaczego warto

Zakup dzbanka filtrującego bardzo opłaca się osobom, które regularnie kupują wodę butelkowaną; a wydane na niego pieniądze zwracają się w ciągu miesiąca, by w późniejszej perspektywie przynosić dalsze oszczędności. Dzbanek filtrujący wodę świetnie wpisuje się w ruch „zero waste” lub po prostu ograniczania marnotrawstwa.

 

Jak działają filtrujące dzbanki do wody?

W środku dzbanka znajduje się filtr, który zazwyczaj jest filtrem węglowym i powinien być wymieniany co miesiąc. Do konkretnego modelu jest przeznaczony odpowiedni model. Klasyczny dzbanek posiada: komorę na czystą wodę, komorę z wkładem filtrującym i pokrywę ze wskaźnikiem wymiany wkładu. Jego zasada działania jest prosta – jedyną czynność, którą należy wykonać jest nalanie wody z kranu do komory z filtrem. Podczas nalewania wody, strumień kierujemy do komory z filtrem tak, by nie przedostała się do komory z tą czystą, przefiltrowaną. Należy pamiętać, żeby nie przetrzymywać jej dłużej niż 12 godzin. Producenci podkreślają również, że filtr powinien być stale zanurzony w wodzie, by był skuteczny i działał prawidłowo. To samo tyczy się na przykład butelek na wodę z filtrem. Jeśli chodzi o wskaźnik wymiany wkładu filtrującego, to informuje on o tym, kiedy węgiel aktywny w filtrze straci swoje właściwości i przypomina nam o konieczności jego wymiany. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy pamiętać, kiedy dokładnie został wymieniony.

 

Opcje dostępne na rynku

Dostępne w sklepach dzbanki filtrujące kilku marek są do siebie zbliżone. Niektóre modele posiadają podziałkę wskazującą, ile wody pozostało w dzbanku. Mogą mieć różne kształty, pojemności oraz kolory. Niezbędnym elementem każdego z nich jest wkład z aktywnym węglem albo innym składnikiem filtrującym. Oprócz tego możemy znaleźć dzbanki z antypoślizgowym gumowym dnem czy przeznaczone do mycia w zmywarce (po demontażu wskaźnika). Najlepszej jakości dzbanki dostępne są tu: https://dafi.pl/dzbanki-filtrujace

 

 

Jakie korzyści płyną z używania dzbanków z filtrem?

Jeśli rezygnujemy z kupowania wody w plastikowych butelkach na rzecz filtrowania jej w dzbanku, to jest to krok w bardzo dobrą stronę. Takie rozwiązanie umożliwia nam w ciągu miesiąca korzystanie z przefiltrowanej wody kranowej w ilości aż 150l wody! Można powiedzieć, że wykorzystując możliwości filtrów znajdujących się w powszechnie sprzedawanych dzbankach, jest to rezygnacja z kupna trzydziestu butli o pojemności 5l, stu butelek o pojemności 1,5l lub z trzystu butelek o pojemności 0,5l wody w ciągu 30 dni.

 

Filtr pozwala nam cieszyć się minerałami, które występują w wodzie kranowej, gdyż ich nie wypłukuje. Jednak w ten sposób pozbywamy się ewentualnych związków organicznych, metali ciężkich, chloru czy rdzy, które mogą się w niej znajdować. W efekcie uzyskujemy lepszy smak, a także pewność, że jest to bezpieczniejsze dla naszego organizmu.

 

Podczas codziennego używania dzbanki są wygodne ze względu na swój opływowy kształt, dzięki któremu dobrze leżą w dłoni, także podczas nalewania. Ich powierzchnia jest gładka, więc utrzymanie ich w czystości nie sprawia kłopotu.