Systemy wspomagające w logistyce

Spedycja towarów jest przedsięwzięciem gdzie trzeba brać pod uwagę wiele różnych czynników. Z pewnością bardzo ważny jest dobór optymalnych tras, czy też dobra znajomość przepisów dotycząca przewozu towarów w kraju i za granicą.

Nie zawsze najprostsza trasa jest najszybsza, trzeba brać pod uwagę wysokość tuneli, czy też maksymalnego obciążenia mostów. Dodatkowo można monitorować trasę każdej z ciężarówek na bieżąco. Obecnie wykorzystuje się w tym celu zaawansowane technologie z GPS. Dzięki temu wiemy dokładnie w którym miejscu znajduje się dany pojazd. W razie konieczności zmiany trasy z powodu wypadku, czy remontu drogi można szybko opracować alternatywną drogę do celu. W przypadku długich tras można także wcześniej określić na jakich stacjach benzynowych trzeba zatankować jak również gdzie zatrzymać się na obowiązkowy postój. Dzięki temu można będzie w dużym stopniu pomóc kierowcom. Zoptymalizowanie trasy może przykładowo zaoszczędzić spalanie paliwa, i sprawić że transport szybciej znajdzie się na miejscu. Wiele firm zajmujących się spedycją, szczególnie tych większych korzysta także ze specjalistycznego oprogramowania, które pomaga w zarządzaniu całą flota pojazdów.

Z pewnością zarządzanie transportem będzie dotyczyło nie tylko dużych firm logistycznych, ale również mniejszych firm, które posiadają tylko kilka pojazdów.

Odpowiednie zarządzanie flotą wspomagają obecnie odpowiednie programy komputerowe, które posiadają wiele przydatnych funkcji jak śledzenie pojazdów, opracowywanie trasy, czy też informowaniem o zagrożeniach na trasie. Można przykładowo wcześniej przygotować drogę objazdową w momencie kiedy jedna z tras jest nieprzejezdna. System może także monitorować czas pracy kierowców, czy też łączyć się z komputerem pojazdu w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Mogą być to być rozwiązania opisane w artykule http://samochody-specjalne.pl/2020/04/20/telematyka-transportu-ratunek-dla-rentownosci/. Należy pamiętać że przy obecnie dużej konkurencyjności na rynku spedycyjnym trzeba bardzo dokładnie określać koszty, optymalizować wydatki aby można było liczyć na zyski.