Czy rozkładane schody strychowe to dobry pomysł?

Rozkładane schody na strych to praktyczne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dostępu do poddasza, ale nie chcą tracić cennej przestrzeni w swoim domu. Czy jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie, przedstawiając wady i zalety rozkładanych schodów strychowych oraz podpowiadając, kiedy warto się na nie zdecydować.

Zalety rozkładanych schodów strychowych

Największą zaletą rozkładanych schodów strychowych jest to, że po złożeniu w zasadzie nie zajmują żadnej przestrzeni, chowają się w suficie i pozostają niemal niewidoczne. Dzięki temu nie zabierają cennego miejsca w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają małe mieszkania lub domy z poddaszem i nie chcą rezygnować z cennej przestrzeni.

Inną zaletą rozkładanych schodów strychowych jest to, że są one bardzo łatwe w montażu. Większość tego rodzaju schodów strychowych jest gotowych do zamontowania bez potrzeby jakiegokolwiek przycinania czy dostosowywania do otworu, co oznacza, że nie trzeba specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, aby je zainstalować. Jeśli jednak pojawią się problemy z montażem zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego montażysty.

Na wyróżnienie zasługuje także to, że schody strychowe są bezpieczne w codziennym korzystaniu ze schodów. Zazwyczaj posiadają one specjalne mechanizmy zabezpieczające przed przypadkowym złożeniem się schodów podczas użytkowania. Tradycyjne schody strychowe, czyli najbardziej popularna wersja rozkładana, jest optymalnie bezpieczna. Kąt nachylenia jest wygodny do wchodzenia i schodzenia. Drabinki na strych można dodatkowo wyposażyć w specjalną barierkę, która wyraźnie poprawia komfort użytkowania schodów.

Wady rozkładanych schodów strychowych

Jedną z wad rozkładanych schodów strychowych jest to, że są one mniej stabilne niż tradycyjne schody młynarskie czy też modułowe. Wynika to z faktu, że są inaczej zbudowane i realnie pełnią zupełnie inną funkcję niż schody, które łączą mieszkalne kondygnacje. Ze schodów strychowych korzysta się okazjonalnie, bardzo rzadko, tylko wtedy kiedy potrzebujemy wyjąć jakąś rzecz ze strychu lub ją tam odnieść do przechowania. Rozkładane schody strychowe nie będą też dobrym rozwiązaniem do mniejszych przestrzeni. Samo rozkładanie kilku elementów połączonych zawiasami wymaga zaangażowania większej przestrzeni. Dlatego też w takich przypadkach warto zdecydować się na metalowe schody strychowe, które często określane są jako nożycowe. Zaletą tych schodów jest to, że zajmują optymalnie mało miejsca, ale są nieco trudniejsze w użytkowaniu.