Piekarnie powszechnie używają dzielarek do ciasta
Dzielarki do ciasta są najczęściej używane w piekarniach do dzielenia dużych ilości ciasta na porcje o jednakowej wielkości za pomocą jednego lub dwóch tłoków lub noża.
Po wymieszaniu, dzielenie ciasta jest kolejnym krokiem w zakładzie produkcji pieczywa. Dzielenie ciasta oznacza porcjowanie na policzalne lub pojedyncze kawałki ciasta, które można lepiej obsługiwać lub manipulować na całej linii produkcyjnej.
Jak dzielarka do ciasta może ulepszyć produkcję
Dzielarki do ciasta sprawiają, że porcje ciasta uzyskują pożądany rozmiar, kształt oraz wagę. Dzielenie ciasta jest niezbędne do produkcji pieczywa i wyrobów na zakwasie drożdżowym, takich jak chleb biały i pełnoziarnisty, bułki, cebularze, drożdżówki, ciasto na pizzę i inne. Jeśli ciasto jest trzymane przez dłuższy czas bez dzielenia, istnieje ryzyko, że stanie się zbyt gazowe i cieplejsze niż pożądana temperatura. Dzielarki ciasta przeznaczone dla piekarni o dużej szybkości lub linii produkcji są wyposażone w automatyczne mechanizmy kontroli wagi, które umożliwiają kontrolę ciasta na początku, w środku i na końcu każdej partii lub monitorowanie wagi porcji ciasta w sposób ciągły.
Zaokrąglanie ciasta jest kolejnym krokiem w fazie produkcji po dzieleniu ciasta. Podczas zaokrąglania podzielony kawałek ciasta jest formowany w kulę, co ułatwia manipulację, a w niektórych przypadkach jest powlekany mąką, aby zapobiec zbieraniu się ciasta na powierzchniach stykających się z produktem, jak przenośniki taśmowe. Ten krok znajduje się między dzielarką ciasta a ostatecznym formowaniem, rośnięciem i pieczeniem gotowych wyrobów piekarniczych.
Zaokrąglanie ciasta jest niezbędnym etapem w produkcji pieczywa na zakwasie drożdżowym.
Ten etap produkcji jest czasami wykonywany ręcznie w małych piekarniach lub mechanicznie w piekarniach na dużą skalę. Obecnie w większości piekarni i cukierni używane są dzielarki, ponieważ jest to maszyna niezwykle pomocna w krojeniu i dzieleniu ciasta na porcje. Dzielarki pomagają w oszczędzaniu czasu i pracy, pomagają uzyskać jednolite wagowo kawałki ciasta. Są niezwykle trwałe i dobrze sprawdzają się przez kilka lat, wymagając jedynie minimalnych nakładów konserwacyjnych.