Jaką technikę i wędkę wybrać do połowu z przerębla?
Wędkarstwo podlodowe to specyficzna technika połowu ryb, polegająca na łowieniu z przerębla. Takie hobby wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia, przez co jest to metoda dla najwytrwalszych wędkarzy. Ważne jest również samo przygotowanie techniczne i odpowiedni sprzęt. Atrybutem zwolenników tej techniki są charakterystyczne, krótkie, ale mocne wędki podlodowe. Dowiedz się więcej o połowie z przerębla i o tym, jak wybrać optymalną wędkę!
Jaki zestaw zabrać na połów nad przeręblem?
Nawet najsroższa zima nie musi się równać przerwie od wędkowania! Wystarczy odrobina samozaparcia, wsparcie doświadczonych wędkarzy i dobry sprzęt, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie stwarza lód na akwenach wodnych. Połów w zimowej aurze dostarcza niesamowitych wrażeń, także pod kątem śnieżnych widoków i obcowania z pozornie uśpioną przyrodą. Okonie najlepiej łowić w akwenach z silnie pofałdowanym dnem – tam, gdzie są strome spady, górki, garby i dołki. Z kolei płocie i leszcze łatwiej upolować na rozległych płaszczyznach dennych.
Do łowienia z przerębla potrzebne jest ciepłe, nieprzemakalne ubranie wędkarskie (najlepiej profesjonalny kombinezon) oraz zapas wypełnionych termosów. Kluczowy dla powodzenia wyprawy pozostaje jednak sam zestaw wędkarski, który należy dobrać do techniki połowu podlodowego. Metodę warto dostosować nie tylko do indywidualnych preferencji, ale też do warunków panujących na danym łowisku. Jeśli chodzi o metody podlodowe, do wyboru mamy oblankę (podlodową błystkę), mormyszkę i wędkę spławikową (dla bardziej statycznych wędkarzy). Absolutna podstawa ekwipunku to wędki podlodowe, do których należy dobrać wytrzymałe i cienkie żyłki, nowoczesne kołowrotki, rozmaite przynęty oraz echosondy – cały sprzęt, który ułatwi przechytrzenie ryby i sprawi, że łowienie będzie bardziej komfortowe. Techniczny rozwój sprzętu wędkarskiego umożliwia coraz efektywniejsze połowy, także pod lodem – warto maksymalnie to wykorzystać!
Optymalne wędki podlodowe – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wędki podlodowe muszą charakteryzować się precyzją wykonania. Łowienie z przerębli dużych okoni, płoci czy leszczy wymaga zadbania o najmniejsze detale. Wędzisko podlodowe powinno być proste, ale jednocześnie trwałe i odporne na wymagające warunki użytkowania, aby wytrzymało więcej niż jeden sezon. Rozsądnym wyborem będą modele z włókna szklanego – materiału o niskiej wadze, za to wysokiej wytrzymałości. Dobrej jakości włókno szklane pozostaje obojętne nawet na bardzo niskie temperatury. Konstrukcja wędki podlodowej nie powinna być zbytnio skomplikowana. Zwykle montujemy takie wędziska na zewnątrz, w niesprzyjających warunkach; montaż powinien więc być szybki i intuicyjny.
Co do długości – wędki podlodowe mogą być różnych rozmiarów i nie ma tutaj jednej słusznej odpowiedzi. Można jednak wskazać zalecany przedział – od 0,7 do 0,9 metra. Jak widać, są to wędziska wyjątkowo krótkie; niektóre modele mierzą zaledwie 40 cm. Dobrą akcję zapewniają modele składane; teleskopowe sprawdzają się nieco gorzej.
Oprócz tego wędki podlodowe powinny posiadać wyprofilowaną, najlepiej antypoślizgową rękojeść z materiału odpornego na zmiany temperatur (takiego jak korek albo pianka). Pewny, stabilny chwyt to podstawa! Wędzisko, które wysuwa się z dłoni przy zaciąganiu ryby, nie spełnia przecież swojej podstawowej funkcji. Wybór rękojeści to sprawa mocno indywidualna i zależna chociażby od rozmiaru dłoni. Wędki podlodowe nie są drogie; solidne modele są dostępne już za kilkadziesiąt złotych (20, 30, 50 zł). Ważne, żeby zainwestować w sprzęt dobrej marki i wysokiej jakości, aby sprostał on trudnym warunkom połowu. Świetne wędki podlodowe w bardzo przystępnych cenach można znaleźć na stronie www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Podlodowe-5960.html. Można tam upolować bardzo tanie, ale porządne modele marki Jaxon oraz nieco droższe propozycje, np. z logo Shakespeare. Wędkarski sklep online oferuje błyskawiczną wysyłkę, a w razie potrzeby także możliwość zwrotu; dzięki temu możesz przekonać się, czy dana wędka podlodowa dobrze leży w Twojej dłoni.
Wędkarstwo podlodowe – oblanka, mormyszka czy wędka spławikowa?
Z przerębla można łowić na oblanki (tzw. podlodowe błystki, nazywane niepoprawnie szarpakami), mormyszki i klasyczne wędki spławikowe. Oblanki sprawdzają się najlepiej przy połowie okoni na pierwszym lodzie, gdy ryby agresywnie żerują. Podlodowa błystka przypomina małą i chorą rybkę – po sprowadzeniu jej w okolice dna wędkarz powinien energicznie podrywać i opuszczać wabik. Trzeba przy tym uważać, żeby nie poderwać oblanki zbyt szybko po opadnięciu, ale dać jej najpierw nawet kilkanaście sekund na zwabienie okonia. Gdy kiwok zasygnalizuje branie, wystarczy pewnie zaciąć rybę.
Druga metoda to zastosowanie mormyszki – sztucznej przynęty imitującej kiełża. Dobre rezultaty daje nałożenie na haczyk 2-3 larw ochotki. Mormyszkowe wędki podlodowe powinny być delikatne i w miarę elastyczne; potrzebny jest także kiwok, mały kołowrotek o stałej szpuli i wytrzymała, ale bardzo cienka (nawet 0,10 mm) żyłka. Sama technika łowienia jest podobna, jak w przypadku oblanki. Na mormyszkę biorą chętnie również płocie i leszcze.
Podczas gdy oblanka i mormyszka wymuszają na łowiącym ciągły ruch, połów wędką spławikową nie wymaga od wędkarza częstego przemieszczania. Jeśli chcesz być gotów na wszystko, możesz zainwestować w jeden zestaw z każdej kategorii. Nawet jeśli jednorazowo można łowić tylko na jedną wędkę, warto mieć w swojej kolekcji różne wędki podlodowe, a przez to szeroki wachlarz możliwości.
Uwaga: niezależnie od wybranej techniki, łowiąc pod lodem warto holować ryby wyjątkowo spokojnie i powoli (zwłaszcza z głębokości poniżej 10 metrów, kiedy prowokujemy spadek ciśnienia działającego na rybę aż o 1 atmosferę). Okonie i inne gatunki bardzo źle znoszą takie zmiany, a ich pęcherz pławny zwiększa objętość tak bardzo, że może wyjść przez otwór gębowy lub nawet pęknąć, co uniemożliwia przeżycie ryby. Dlatego nie spiesz się z holem i zapewnij swojej zdobyczy więcej czasu na wyrównanie ciśnienia!