Wczesne wykrywanie opadów w meteorologii
Najważniejszą cechą radaru pogodowego jest wykorzystanie efektu Dopplera, który daje radarowi zdolność wykrywania, jak szybko opady przemieszczają się w określonym kierunku, na tej podstawie możemy określić siłę wiatru.
Radar wysyła wiązkę elektromagnetyczną, która następnie po znalezieniu przeszkody zostaje odbita. W przypadku radarów meteorologicznych będą to opady deszczu, śniegu. W ten sposób można na bieżąco śledzić opady, na ich podstawie określać siłę wiatru, przewidywać gdzie w najbliższym czasie pojawią się opady.
Na jakiej zasadzie działa radar pogodowy?
Siła wiązki powrotnej i czas potrzebny na powrót impulsu do anteny radaru pozwala zobaczyć, jak duże są opady i jak daleko jest chmura od miejsca radaru. Uzyskane dane są wyświetlane na mapie przy użyciu odpowiednich kolorów, w zakresie od jasnoniebieskiego do ciemnoczerwonego i fioletowego, z chłodniejszymi kolorami wskazującymi na lżejsze opady i cieplejszymi kolorami wskazującymi na obfite opady. Kolory pomarańczowe, czerwone i fioletowe na obrazie radarowym zwykle wskazują na intensywną burzę.
Rozwój technologii radarowej, pozwala na wykorzystanie podwójnej polaryzacji, umożliwia radarowi wysyłanie dwóch wiązek energii, jednej skierowanej poziomo, a drugiej pionowej. Podwójna wiązka radarowa pozwala nam zobaczyć rozmiar i kształt obiektów przechodzących przez atmosferę. Jest to ważne, ponieważ może nam wskazać różnicę między deszczem, gradem, śniegiem, deszczem ze śniegiem. Minusem technologii podwójnej polaryzacji jest kula ziemska. W miarę jak wiązka oddala się od radaru, wznosi się wyżej nad ziemią ze względu na krzywiznę Ziemi. Gdy wiązka znajdzie się kilkadziesiąt kilometrów od radaru, nie wykryje opadów w niższych warstwach.
Radar pogodowy jest urządzeniem, które może wykrywać burze, grad, dzięki temu można stworzyć system wczesnego ostrzegania. Więcej na temat tego urządzenia możemy przeczytać na stronie https://mapaburzowa.com/radar-pogodowy/. Radary pogodowe wykorzystywane przez meteorologów pozwalają stworzyć mapy danych, które wykorzystywane będą przykładowo w rolnictwie, lotnictwie, w wielu gałęziach gospodarki, które uzależnione są od warunków pogodowych.