Jak gry logiczne wspomagają rozwój dzieci?

Gry logiczne to nie tylko przyjemna zabawa, ale także idealny sposób na zachęcenie dziecka do nauczenia się różnych rzeczy. Dzięki formie zabawy, która sprawia dużo frajdy, nasza pociecha chętniej poćwiczy swoją kreatywność i nauczy się rozwiązywać stawiane przed nią problemy w ramach rozgrywki. Z tego powodu taki rodzaj gier pudełkowych to zawsze ciekawy i wartościowy pomysł na prezent czy nagrodę zarówno dla naszej pociechy, jak i jej koleżanek i kolegów. Jak dokładnie gry logiczne działają na dzieci? Które cechy i umiejętności pozwalają rozwijać? Czy poza grami logicznymi warto przyjrzeć się także innym rodzajom coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie planszówek?

1. Skłaniają do myślenia
2. Zachęcają do szukania alternatywnych rozwiązań
3. Rozwijają poprzez zabawę

Skłaniają do myślenia

Poprzez gry logiczne rozumiemy wszelkie te zabawy, które wymuszają na nas konieczność pomyślenia, co robimy, zanim to zrobimy i zdobycia się na kreatywność podczas rozgrywki. Jest to idealna forma zabawy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, chociaż w przypadku tych drugich może stanowić także formę edukacji. Jeżeli stawiamy przed pociechą konkretne zadanie i dajemy mu narzędzia, którymi w ramach gry może je rozwiązać, uczymy je, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie za pomocą dostępnych pod ręką materiałów. Dzięki temu w przyszłości będzie im łatwiej m.in. z nauką czy logicznym myśleniem.

Zachęcają do szukania alternatywnych rozwiązań

Wiele gier logicznych można przejść na więcej niż jeden sposób, dzięki czemu nie nudzą się one tak szybko. Istnieją także warianty do gry dla jednej osoby, dzięki czemu dziecko może bawić się samo, jeżeli akurat nie ma nikogo do towarzystwa. Gry strategiczne również mają na naszą pociechę duży wpływ – mogą np. uczyć, jak dysponować konkretnymi zasobami, co później możemy w łatwy sposób przekuć w naukę obchodzenia się z pieniędzmi i finansami, oszczędzaniem czy po prostu własnym czasem w realnym świecie.

Rozwijają poprzez zabawę

Gry zręcznościowe i gry logiczne to również świetna forma nauki poprzez zabawę. Gdy zażywamy rozrywki, nasz mózg „nie zauważa”, że przy okazji uczymy się nowych umiejętności, przez co zapamiętujemy je łatwiej i chętniej. Tak samo jest w przypadku dzieci – grając w gry z naszymi pociechami pomagamy im uczyć się w bezproblemowy, przyjemny i bardzo efektowny sposób. Dodatkowo wspieramy także kreatywność dziecka, która bardzo mocno rozwija się właśnie w tym okresie rozwoju młodego człowieka i ma wpływ na późniejsze życie.