Jaka jest prędkość naszego łącza internetowego?

Kiedy chcemy przetestować prędkość naszego łącza internetowego, możemy skorzystać z darmowych narzędzi dostępnych w internecie.

Mogę pokazać one transfery pobierania oraz wysyłania, dodatkowo pokażą informacje na temat ping, adres IP czy też nazwę dostawcy internetowego. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, z jaką prędkość pracuje nasz internet, z pewnością osoby, które chcą przetestować różne opcje od dostawcy, korzystają z tego rozwiązania. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić dodatkowo prędkość naszego internetu w telefonie.

Jaka jest prędkość naszego łącza internetowego?

W jaki sposób testować prędkość internetu?

Czasem możemy zauważyć też, że nasz internet zwalnia, wówczas możemy poszukać przyczyny. Kiedy chcemy sprawdzić rzeczywistą prędkość naszego internetu, wówczas możemy zresetować router, upewnić się, iż wyłączone są programy, które mogłyby się aktualizować, wykorzystywać transfer. Dzięki temu poznamy rzeczywistą przepustowość, będziemy wiedzieli jaką prędkość posiada internet w naszym domu. Naturalnie programy testowe będą obliczały prędkość pobierania jak również wysyłania danych na serwer. Tego rodzaju test warto przeprowadzić w przypadku kiedy zauważamy iż nasze łącza zwalniają, w ten sposób możemy znaleźć tego przyczynę.

Jeżeli zauważymy, iż transfery naszej sieci są niezadowalające, możemy sprawdzić ustawienia routera, skontaktować się również z dostawcą internetu, zapytać o możliwe przyczyny. Oczywiście w czasie kiedy sprawdzamy prędkość powinniśmy zwrócić uwagę na programy działające w tle, może się bowiem zdarzyć, iż w czasie testu odbywa się aktualizacja sterowników czy też oprogramowania antywirusowego. Dodatkowo jeżeli mamy uruchomione aplikacje, takie jak Steam czy też Origin, które pozwalają nam na dostęp do gier komputerowych, mogą one aktualizować pliki gier. W tym przypadku prędkość naszego internetu będzie naturalnie niższa niż być powinna.

Oczywiście za zwolnienie transferów może odpowiadać także wykorzystanie internetu przez inne urządzenie niż komputer czy też laptop, z którego korzystamy na co dzień, może być to tablet, smartfon czy też telewizor z Wi-Fi, na którym akurat oglądamy film. Z pewnością strony internetowe takie jak speed test pomogą nam sprawdzić prawidłowość połączeń internetowych, ocenić nasze prędkości.