Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku – czy jest opłacalny?
Nowoczesne systemy klimatyzacyjne mogą być montowane nie tylko w domach i biurach, lecz również w mieszkaniach. Właściciele tych ostatnich coraz częściej decydują się na ich zakup, chcąc uzyskać pełen komfort termiczny. Czy rozwiązanie tego typu jest jednak opłacalne?
Do czego może służyć klimatyzacja w mieszkaniu?
Oczywiście podstawowym zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń, jednak obecnie coraz więcej systemów tego typu posiada mechanizm, pozwalający również na ich ogrzewanie.
”Jest to możliwe, dzięki wyposażeniu urządzenia w specjalny komponent, czyli rewersyjny 4-drogowy zawór dający możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego”
– czytamy na stronie Sevro – serwis klimatyzacji w Krakowie, należącej do ekspertów z tej branży.
Co ważne, klimatyzacja z funkcją ogrzewania pomieszczeń może być zastosowana zarówno jako uzupełnienie niezbyt wydajnego systemu grzewczego, jak i w charakterze podstawowego źródła ciepła.
Czy trzeba mieć zgodę na montaż klimatyzacji w mieszkaniu?
Niestety, montaż klimatyzacji wymaga zazwyczaj uzyskania odpowiedniego zezwolenia wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Wynika to z faktu, że niektóre elementy tego systemu muszą być umieszczone poza mieszkaniem. Najlepsze efekty daje zamontowanie ich na elewacji lub dachu budynku, te jednak w świetle obowiązującego prawa są częściami wspólnymi nieruchomości. W związku z tym na wykorzystanie ich do celów prywatnych (czyli m.in. do instalacji jednostki zewnętrznej i innych elementów klimatyzacji) wymagana jest zgoda zarządcy. Jej brak może znacząco utrudnić przeprowadzenie prac. W sytuacji takiej można co prawda skorzystać z posadzki balkonu – ten nie jest zaliczany do części wspólnych budynku – jednak nawet wtedy należy przeprowadzić montaż tak, by nie zmienić wyglądu całego bloku (w praktyce najlepiej więc posadowić jednostkę zewnętrzną w takim zakątku balkonu, w którym nie będzie ona widoczna dla postronnego obserwatora).
Jakie cechy powinna mieć klimatyzacja w budynku wielorodzinnym?
Montując klimatyzację w bloku, możemy również spotkać się ze sprzeciwem sąsiadów. Co więcej, niekiedy problem ten pojawia się dopiero w momencie, gdy nasz system już funkcjonuje – najczęściej sytuacja taka jest spowodowana jego uciążliwością dla otoczenia. Niestety, skargi współlokatorów mogą zakończyć się nakazem demontażu urządzeń. Decydując się na instalację klimatyzacji w bloku, należy więc stawiać na rozwiązania, które nie generują wysokiego poziomu hałasu. Trzeba też zadbać o zamontowanie systemu w sposób uniemożliwiający przenoszenie drgań na ściany budynku.
Czy montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania w mieszkaniu jest opłacalny?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa, każde praktycznie mieszkanie może mieć bowiem nieco inne cechy, decydujące o ekonomice użytkowania systemów klimatyzacyjnych. Można jednak pokusić się o wskazanie czynników, które należy brać pod uwagę przy dokonywaniu kalkulacji w tym zakresie. Do najważniejszych należą:
- Alternatywne systemy grzewcze, dostępne w danej lokalizacji. Jeżeli mamy wybór pomiędzy ogrzewaniem (lub dogrzewaniem) pomieszczeń grzejnikiem elektrycznym i klimatyzacją z funkcją ogrzewania, zdecydowanie warto postawić na tę ostatnią – zużycie przez nią energii może być nawet pięciokrotnie niższe.
- Zastosowane rozwiązania technologiczne. Standardowo klimatyzatory sterowane są pilotem, jednak obecnie dostępne są również systemy, które samodzielnie regulują temperaturę w pomieszczeniu tak, by osiągnąć zaprogramowany wcześniej jej poziom. Dobierają one przy tym odpowiedni tryb pracy wentylatorów oraz ilość chłodzonego i ogrzewanego powietrza. Pozwala to na osiągnięcie oszczędności energii na poziomie 40%.
- Cena urządzeń. Oczywiście biorąc ją pod uwagę, należy pamiętać, że systemy stosunkowo tanie mogą mieć znacznie mniej funkcji i cechować się niższą wydajnością od układów nieco droższych.
Warto również zauważyć, że w przypadku montażu klimatyzacji w bloku, nie zawsze możemy liczyć na pełną swobodę wyboru rozwiązania – jak już wspomniano, musimy uwzględnić wymagania zarządcy budynku i zdanie naszych sąsiadów.