Metody leczenia zespołu bólowego mięśniowo-powięziowego

Powięź to tkanka łączna, która jest wokół każdego mięśnia, kości, nerwu, tętnicy i żyły w naszych ciałach, a także wszystkich narządów wewnętrznych, w tym serca, płuc, mózgu i rdzenia kręgowego.

Dowody sugerują, że powięź mięśniowa może zostać uszkodzona przez wpływ fizyczny i psychiczny. Podczas badania lekarskiego lekarz może delikatnie przycisnąć palec do bolesnego obszaru, wyczuwając napięte obszary. Niektóre sposoby naciskania punktu spustowego mogą wywoływać określone odpowiedzi. Na przykład może wystąpić drżenie mięśni. Ból mięśni ma wiele możliwych przyczyn. Lekarz może zalecić inne testy i procedury, aby wykluczyć inne przyczyny bólu mięśni. Leczenie zespołu bólowego mięśniowo-powięziowego zazwyczaj obejmuje leki lub fizykoterapię. Żadne rozstrzygające dowody nie przemawiają za stosowaniem jednej terapii nad inną, ale ćwiczenia są uważane za ważny element każdego programu leczenia. Może być konieczne wypróbowanie więcej niż jednego podejścia, aby znaleźć ulgę w bólu. Fizjoterapeuta może opracować plan pomocy w łagodzeniu bólu w oparciu o objawy. Fizjoterapia w celu złagodzenia zespołu bólu powięzi mięśniowej może obejmować ćwiczenia rozciągające, masaż terapeutyczny, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rolowanie mięśni, relaks czy poprawienie nawyków żywieniowych.

Może też zlecić leczenie ultradźwiękami. Ten rodzaj terapii wykorzystuje fale dźwiękowe do zwiększenia krążenia krwi i ciepła, co może sprzyjać gojeniu się mięśni dotkniętych zespołem bólu mięśniowo-powięziowego. Zastosowanie ciepła za pomocą gorącego okładu lub gorącego prysznica również może pomóc zmniejszyć napięcie mięśni i zmniejszyć ból. Krioterapia też może przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych oraz pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni. Fizjoterapeuta może też polecić elektrostymulację mięśni, czyli trening zwany EMS. Powoduje to likwidację napięcia mięśni i szybki powrót do pełnej sprawności ruchowej w krótkim czasie, a także niweluje uczucie bólu. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej https://www.fitxpress.pl/powiez-miesniowa-choroby-i-terapie/, gdzie dowiesz się więcej o bólu mięśniowo-powięziowym oraz o metodach jego leczenia.