Co warto wiedzieć o rozpylaczach ceramicznych?

Do oprysków stosujemy rozpylacze, które pomagają równomiernie rozprowadzić środki owadobójcze, chwastobójcze oraz niszczące drobnoustroje chorobotwórcze. Wśród części do opryskiwaczy używane są opryskiwacze z polimeru oraz ceramiki.

Który rodzaj opryskiwacza wybrać?

Z racji, iż liczba oprysków w ciągu całego wzrostu roślin jest kilkukrotna, a czasami nawet kilkunastokrotna, jak w przypadku sadów owocowych, warto wybrać części do opryskiwaczy, które będą najtrwalsze. Dobrze zdają egzamin opryskiwacze z polimeru, są jednak mniej trwałe. Trzeba je częściej wymieniać. Natomiast te z ceramiki posłużą nam o wiele dłużej.

Ceramiczne rozpylacze są nie tylko bardzo trwałe, ale też bezpieczne z racji nie wchodzenia w reakcję chemiczną z nawozami. Są trwałe, nie ulegają zniszczeniu. Ich wysoka jakość utrzyma swoje parametry bardzo długo. Mogą służyć, opryskując wiele tysięcy hektarów, bez spadku wydajności – co jest kluczowym aspektem tego produktu.

Rozpylacze ceramiczne stosujemy do oprysków na polach uprawnych oraz sadach. Do każdego rodzaju opryskiwania należy dobrać odpowiednie dysze. Odmian dysz jest wiele, dlatego warto najpierw zapoznać się z tym, jak każda z nich działa. Wówczas łatwiej będzie dobrać odpowiedni model.

Czy jakość strumienia oprysku wydobywającego się z rozpylacza ma znaczenie?

Dobór odpowiedniego rozpylacza ma ogromne znaczenie. Musimy zwracać uwagę, czy strumień ma odpowiednią gęstość kropel. Zbyt duże rozdrobnienie kropli cieczy może powodować rozpryskiwanie się nawozu poza cel. Wówczas strumień oprysku tylko w części trafi do rośliny, a resztę porwie wiatr.

Cały strumień nawozu musi być skierowany bezpośrednio na roślinę. Mamy tutaj opryskiwacze jednostrumieniowe oraz dwustrumieniowe. Te drugie mogą posłużyć do wszystkich rodzajów oprysków. Skracają również czas na polu, ponieważ opryskują roślinę z obydwu stron, z przodu i z tyłu. Istotnym elementem w procesie aplikacji środków ochrony roślin są również dysze ceramiczne. Gwarantują dokładne dawkowanie, co pozwala na poprawne wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego. 

Przed rozpoczęciem oprysków naszych roślin powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i wybrać odpowiedni sprzęt. W trakcie podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na trwałość i sposób eksploatacji rozważanych przez nas produktów. Często najrozsądniejszą opcją może okazać się porada specjalistów.

Więcej informacji na https://agroplast.pl/