Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki dla osoby niepełnosprawnej

Wiele osób może się zastanawiać, czy potrzebują wózka inwalidzkiego czy wózka pielęgnacyjnego.

Na pierwszy rzut oka oba rozwiązania wydają się być takie same. Istnieją jednak pewne różnice, które należy wziąć pod uwagę, jeśli planujesz zakup lub wynajem takiego sprzętu rehabilitacyjnego dla siebie lub bliskiej osoby. Ważne jest, aby wybrać wózek, które zapewnia odpowiedni poziom komfortu i działa w sposób, jakiego potrzebujesz.

Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki dla osoby niepełnosprawnej

Specjalne wózki multifunkcyjne dla osób niepełnosprawnych

Wózki inwalidzkie i inne środki transportu dla osób niepełnosprawnych są do siebie nieco podobne, ważne jest jednak, aby wiedzieć, czym się różnią, abyś mógł dokonać właściwego wyboru. Wózki pielęgnacyjne i wózki inwalidzkie wyglądają podobnie do siebie, podobny jest również ich cel. Oba rozwiązania mają na celu ułatwienie poruszania się seniorom, osobom niepełnosprawnym i osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wybierając wózki multifunkcyjne dla osób niepełnosprawnych, należy wziąć pod uwagę dostępność, funkcjonalność i wygodę. To, w jaki sposób i jak często zamierzasz korzystać z wózka, zadecyduje, czy potrzebujesz wózka pielęgnacyjnego, czy wózka inwalidzkiego.

Wózki pielęgnacyjne są przeznaczone do użytku tymczasowego, do ich popychania i obsługi potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Wózki multifunkcyjne dla osób niepełnosprawnych mają szeroki zakres regulacji podparcia głowy, ramion, nóg, podłokietników oraz siedziska, ważnym elementem takiego wózka jest hamulec ręczny dla opiekuna. Takie wózki mogą być używane zarówno w ośrodkach rehabilitacyjnych, jak i w domu podczas opieki nad osobą niepełnosprawną.

Wózki inwalidzkie są samobieżne, to znaczy że mogą być samodzielnie obsługiwane przez osobę niepełnosprawną, do poruszania się można użyć obręczy na tylnym kole lub napędu elektrycznego. Dostępne są także specjalne wózki multifunkcyjne dla osób niepełnosprawnych do długotrwałego lub krótkotrwałego użytkowania. Takie wózki posiadają solidną konstrukcję, która pozwala na długotrwałe użytkowanie bez ryzyka awarii. Wózki są konfigurowalne, możesz dodać wiele funkcji, takich jak poduszki, magazyn tlenu, tacki, torby i wiele innych akcesoriów, które ułatwią opiekę nad osobą niepełnosprawną ruchowo.