Na czym polega przyznanie opieki nad dzieckiem?

Opieka nad dzieckiem jest przywilejem i obowiązkiem kontrolowania, opieki, nadzorowania i edukowania nieletniego dziecka.

Fizyczna opieka odnosi się do rutynowej codziennej opieki i kontroli oraz miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku przyznania wyłącznej opieki jeden rodzic przez większość czasu zajmuje się dzieckiem i podejmuje ważne decyzje dotyczące dziecka. We wspólnych ustaleniach dotyczących opieki fizycznej oboje rodzice współdzielą opiekę nad dzieckiem.

Na czym polega przyznanie opieki nad dzieckiem?

Warto skorzystać z pomocy adwokata zajmującego się sprawami rodzinnymi

Opieka prawna oznacza prawo do decydowania o wychowaniu dziecka, w tym o edukacji, opiece zdrowotnej i religii. Wspólna opieka prawna oznacza, że oboje rodzice mają równe prawa i obowiązki, w tym prawo do udziału w ważnych decyzjach określających wychowanie dziecka. Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie opieki i czasu rodzicielskiego spędzanego z dzieckiem, musi to zrobić sąd. Sąd opiera swoje decyzje o ustaleniach dotyczących opieki i odwiedzin na podstawie najlepiej pojętego interesu dziecka, stosując różne kryteria.

Po rozwodzie ustalana jest nie tylko opieka nad dzieckiem, ale również harmonogram odwiedzin drugiego rodzica, przyznanie alimentów i ustalenie ich wysokości. Zakończenie związku małżeńskiego ma miejsce wtedy, gdy jedno lub oboje małżonkowie składają pozew o rozwód, majątek jest rozdzielany między małżonków, a sąd podejmuje decyzje w sprawie opieki nad małoletnimi dziećmi, odwiedzin i alimentów. Bierze się wtedy pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka.

Jeśli szukasz porady w sprawach związanych z prawem rodzinnym, możesz skorzystać z pomocy, jakiej udziela kancelaria adwokacka Warszawa to miasto, gdzie znajdziemy wielu doświadczonych prawników. Rozwody są obecnie powszechne, coraz więcej par małżeńskich decyduje się na formalne rozstanie, podział majątku wspólnego i opieki nad dziećmi. Jeśli skorzystamy z porad adwokata, który zajmuje się sprawami rodzinnymi, rozwód oraz przyznanie opieki i alimentów uzyskamy znacznie szybciej i w mniej stresujących okolicznościach.