Jak się zabezpieczyć przed wyciekiem gazu?

Tlenek węgla jest główną przyczyną zgonów z powodu zatruć na całym świecie, wiele osób trafia również do szpitala w wyniku szkodliwego działania czadu.

Jednym z powodów, dla których tlenek węgla jest tak niebezpieczny, jest to, że jest bezbarwny i bezwonny, co czyni go prawie niemożliwym do wykrycia, chyba że masz zainstalowany w domu czujnik tlenku węgla. Wiedza o tym, jak zainstalować i gdzie umieścić czujniki, może pomóc w zapewnieniu najdokładniejszego i najbardziej niezawodnego ostrzeżenia.

Jak się zabezpieczyć przed wyciekiem gazu?

Dla pełnego bezpieczeństwa zainstaluj w domu czujnik gazu

Pierwszym krokiem w zwiększeniu bezpieczeństwie jest zakup czujników gazu i czadu do swojego domu. Nawet jeśli nie jest to wymagane przez prawo, jest to prawdopodobnie najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania zatruciu tlenkiem węgla oraz powstania ryzyka wybuchu gazu. Tego typu detektory możesz kupić i samodzielnie zainstalować w prosty sposób. Z pewnością będziesz potrzebować takich czujników na każdym poziomie domu, w tym w piwnicy, aby wykryć poziom zaczadzenia czy ulatnianie się gazu ziemnego w całym domu.

Zasilane bateryjnie czujniki poziomu CO i gazu są proste w instalacji i można je montować w dowolnym miejscu. Można je nawet umieścić na półce lub przenosić po całym domu. Jedną z potencjalnych wad jest to, że baterie będą musiały z czasem zostać wymienione. Musisz także pamiętać o sprawdzaniu baterii co około sześć miesięcy. Wtykowy czujnik wykorzystuje zasilacz sieciowy do podłączenia do dowolnego gniazdka w domu. Instalacja jest prosta, ale oczywistym minusem tego typu są ograniczenia w rozmieszczeniu. Dodatkowo ten typ detektora wymaga podtrzymania bateryjnego na wypadek zaniku zasilania, więc nadal będziesz musiał regularnie sprawdzić i wymienić baterie.

Z pewnością czujnik gazu trzeba zainstalować w kuchni, również w pobliżu miejsca spania, i jest to zalecane minimum. Jeśli alarm włączy się w środku nocy, powinien znajdować się wystarczająco blisko, aby obudzić wszystkich w domu. Mówiąc najprościej, dobrą zasadą jest umieszczanie detektorów gazu w tych samych obszarach, w których umieszczasz detektory dymu oraz czadu.