Czy łyżwy figurowe są dla każdego?
Dyscyplin sportowych opierających się na łyżwach jest dość sporo.
Wymienić można tutaj, między innymi:
-
łyżwiarstwo szybkie
-
hokej na lodzie
-
łyżwiarstwo figurowe
-
łyżwiarstwo synchroniczne
Każda z nich jest bardzo specyficzna, ponieważ pod większością względów mają one z sobą niewiele wspólnego poza samym akcesorium wykorzystywanym do poruszania się, czyli łyżwami. Wśród wszystkich tych sportów prawdopodobnie za najbardziej charakterystyczne uznaje się formy figurowe, gdyż znacznie różnią się od tego, do czego przyzwyczaiły nas typowe dyscypliny objęte igrzyskami zimowymi.
Z którejkolwiek strony na to nie spojrzymy, łyżwy figurowe (sprawdź te: https://www.asport.pl/k/292/lyzwy-figurowe/) nie są typowym sportem. Nie ma tu jasnego wyznacznika punktów, dlatego o wiele trafniej można przyrównać je do zawodów tanecznych lub pokazów talentów. Oceny opierają się na licznych czynnikach, lecz jednym z najistotniejszych jest werdykt jury. Nie oznacza to jednak, że jest to dyscyplina mniej poważna lub lżejsza!
Łyżwy figurowe a tężyzna fizyczna
Sportowców kojarzy się z doskonałą formą fizyczną, gdyż wymaga od nich tego ich zawód. Długie godziny spędzone na codziennym, bardzo ciężkim treningu prędzej czy później przynoszą konkretne rezultaty. Łyżwiarze figurowi nie są tutaj wyjątkiem – ich zapierające dech w piersi występy byłyby praktycznie niemożliwe bez odpowiedniej krzepy. Aby być w stanie wykonać tak skomplikowane akrobacje, zachowując pełną dynamikę, a jednocześnie radząc sobie ze śliską i niestabilną powierzchnią, jaką jest lodowisko, potrzeba nie tylko talentu, ale także wielu lat praktyki. W gruncie rzeczy, sportowa rutyna związana z tą dyscypliną nie różni się aż tak bardzo od dowolnego innego modelu treningu.
Sprzęt stosowany w łyżwiarstwie figurowym
Rzecz jasna, znaczną rolę odgrywa tu również stosowny sprzęt. Łyżwy figurowe stosowane w tej dyscyplinie różnią się od tych, które możemy znaleźć w hokeju bądź łyżwiarstwie figurowym, gdyż przystosowane są one do zupełnie innej jazdy. Ceni się tu precyzję oraz stabilność, a nie szybkość. Co więcej, w przypadku takich modeli łyżew, o wiele większe znaczenie ma także ich wygląd. Styl i gracja są w łyżwiarstwie figurowym absolutną podstawą, co przejawia się także w stosowanym sprzęcie. Łyżwy figurowe muszą wyróżniać się interesującym wzornictwem. Chociaż trening może odbywać się na standardowych modelach, to w przypadku dużych zawodów, czasem decyduje się na specjalną modyfikację bądź spersonalizowane zamówienie, aby pasowały one do pozostałych elementów wyposażenia, a także stroju partnera.