Uszczelki FKM o wysokiej trwałości

W przypadku różnego rodzaju maszyn i urządzeń o specjalnym przeznaczeniu uszczelnienie będzie bardzo ważne, w tym wypadku musimy zwracać uwagę na temperatury które panują w środku urządzenia.

Dodatkowo ważne jest ciśnienie, zatem uszczelka musi być wykonana z materiału który będzie odporny na działanie tych czynników. Oczywiście uszczelki gumowe, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były najpopularniejszymi uszczelniaczami zostaną zniszczone w przypadku przykładowo przez kwas w technologii chemicznej. Dlatego też należy wykorzystywać uszczelki wzmocnione, o specjalnym składzie, które będą w stanie wytrzymać działanie oleju, zasady i kwasu. Oczywiście wiele z tych uszczelek będzie wykonanych na bazie gumy lub kauczuku, jednak będą odpowiednio wzmocnione różnego rodzaju polimerami, które pozwolą uzyskać bardzo dobrą odporność, zachowując przy tym odpowiednią elastyczność. Uszczelki FKM o wysokiej trwałości

Oczywiście należy pamiętać, że nie każda uszczelka musi być bardzo elastyczna, mogą być to uszczelki bardziej twarde, zwłaszcza w przypadku kiedy będziemy mieli dobre dopasowanie różnego rodzaju elementów, kiedy elementy te nie będą się poruszały, wówczas możemy zastosować bardziej wytrzymały uszczelkę.

Warto także zwrócić uwagę iż uszczelki będą wykorzystywane w urządzeniach w których będzie duża amplituda temperatur. Przykładowo w danym urządzeniu będzie znajdował się olej, o wysokiej temperaturze, natomiast na zewnątrz będzie temperatura otoczenia. W tym przypadku należy zwrócić uwagę iż jeżeli amplituda będzie dość wysoka, uszczelka musi być na to odporna. Oczywiście powinniśmy pamiętać że uszczelki tego rodzaju są stosowany także przykładowo w pojazdach, gdzie w zimie olej będzie się rozgrywał do dość wysokich temperatur. Natomiast na zewnątrz będą panowały minusowe temperatury. W tym przypadku uszczelka nie będzie zmieniała swojej objętości pod wpływem temperatury, co doprowadziłoby bezpośrednio do rozszczelnienia. Dlatego wykorzystuje się uszczelki z takich materiałów jak FKM, są to materiały na bazie kauczuku, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Dzięki nim będziemy mogli odpowiednio dobrać uszczelkę do przeznaczenia. Są to uszczelki które są odporne na działanie czynników chemicznych, dzięki czemu można je stosować w przemyśle spożywczym czy też chemicznym.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com