Historia domków dla lalek

Dzieci od zawsze chyba lubiły dostawać po choinkę zabawki, dziś przed świętami sklepy zabawkarskie przeżywają prawdziwe oblężenie. Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz ciekawszych zabawek, aby zaspokoić potrzeby najmłodszych.

W świecie zabawek na stałe już zagościła elektronika, dziś zabawki to również konsole do gier, które cieszą się dużą popularnością. Dzieci stają się obecnie coraz bardziej wymagające jeżeli chodzi o różnego rodzaju zabawki, dlatego też rodzice mają problem jak wyszukać coś interesującego. Coraz popularniejsze stają się domki dla lalek. Pierwsze domki dla lalek zostały opracowane w celu pokazania miniaturowych posiadłości bardzo zamożnych Europejczyków pod koniec XVI wieku. Te maleńkie „domki dla dzieci”, składały się z pięter podzielonych na przedziały, w których można było zobaczyć miniaturowe meble i akcesoria domowe. Jednak miniatury fascynują dzieci tak samo jak dorosłych, a w XVII i XVIII wieku niemieccy producenci zabawek stworzyli odmianę domku dla dzieci – zwanego obecnie domkiem dla lalek – dla małych dzieci wyposażone w małe krzesła i stoły, łóżka i gobeliny i dywany.

Metody produkcji masowej w XIX wieku pozwoliły producentom zabawek oferować tanie domki dla lalek, a więcej dzieci z klasy średniej bawiło się tymi miniaturowymi domkami w swoich pokojach zabaw. Na przełomie XIX i XX wieku firmy w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych dostarczyły domek dla lalek i wyposażenie o różnej skali, aby zaspokoić każdy gust i portfel. Domki dla lalek nadal były ulubioną zabawką amerykańskich dziewcząt przez cały XX wiek i nadal są popularne. Domki dla lalek pomagają dzieciom uczyć się na temat projektowania wnętrz i zarządzania domem. Małe dłonie rozwijają manualną zręczność w ustawianiu mebli w małych pokojach. Podczas zabawy z domkami dla lalek dzieci zaczynają dostrzegać style architektoniczne i wyposażenie o różnych wzorach i funkcjach. Zabawa w domku dla lalek zachęca dzieci do wymyślania własnych historii o rodzinach i zajęciach, gdy przenoszą małe laleczki z pokoju do pokoju.