BIAŁE WINO DOBRE DLA ZDROWIA

Zdrowa dieta wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z napojów z procentami. Dobry trunek nie tylko nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie a wręcz przeciwnie – może nam wydatnie pomóc.

Choć dziś trudno w to uwierzyć, to przed wiekami napoje alkoholowe postrzegane były zupełnie inaczej niż obecnie. Wino spożywało się nie tylko podczas szczególnych okazji, ale był to – można powiedzieć – zwyczajny napój wypijany co dnia. Wpływ na to miało wiele czynników, a jednym z nich były kwestie sanitarne. O czystą wodę było trudno, a alkohol zawarty w winie hamował rozwój drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia.

DLACZEGO WARTO CZASEM WYPIĆ WINO?

Dziś raczej nie postrzegamy już tego w ten sposób, ale to jednak wcale nie znaczy że wina dla zdrowia nie warto pić wcale. Jak pokazują badania, wino, w tym wino białe, może mieć na nas bardzo pozytywne działanie. Według uczonych z holenderskiego uniwersytetu 2 gramy alkoholu dziennie mogą wydłużyć nasze życie średnio o nawet 2 lata. Z kolei picie samego wina w umiarkowanych ilościach, może wydłużyć życie nawet o 5 lat. To oczywiście tylko naukowe badania i do konkretnych wartości raczej nie ma co przywiązywać dużej wagi, nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio serwowane dobre białe wino może wyjść nam na zdrowie.

BIAŁE CZY CZERWONE?

Uważanym za jedną z najbardziej delikatnych odmian win jest białe wino. Swoją barwę zawdzięcza winogron użytym do produkcji. Same winogrona nie muszą być idealnie białe, bo wino może powstawać także z ciemnych winogron, ale chodzi o sam proces powstawania trunku. Oddziela się wtedy miąższ owoców od skórki, co pozwala uzyskać odpowiednią barwę gotowego już trunku. Teoretycznie czerwone wino zawiera więcej dobroczynnych elementów zawartych w winogronach ,dzięki czemu jest najbardziej przyjazne naszemu zdrowiu. Ale i białe wino to odmiana, w której znajdziemy wiele pozytywnych składników. Na przykład polifenole, które jak wynika z badań, obniżają poziom złego cholesterolu. I widać to nie tylko na przykładzie naukowych badań ale także w życiu codziennym. Ze statystyk wynika, że lubujący się w winie Francuzi dużo rzadziej chorują na różnego rodzaju choroby serca.