Pompy zatapialne – jakie mają zastosowanie?

Pompy zatapialne to rodzaj urządzeń pompujących, które mogą być umieszczone w wodzie w całości, czyli nadają się do zatopienia. Są one używane przede wszystkim do transportowania brudnej wody, dlatego też mają one szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak również przemyśle.

Dobór odpowiedniej pompy do konkretnego zadania posiada bardzo duże znaczenie. Podczas gdy do transportowania wody czystej, użytkowej stosuje się pompy głębinowe oraz hydroforowe, do wody brudnej wybiera się pompy zatapialne.

Czym jest pompa zatapialna?

Pompy określane jako zatapialne to urządzenia przeznaczone do pracy w wymagających miejscach, gdzie woda nie jest idealnie czysta i mogą zdarzać się w niej również różne elementy stałe, szlamy, które utrudniają przepompowywanie.

Pompy zatapialne używane są przede wszystkim jako pompy do szamba, ścieków, a także do innych zanieczyszczonych mediów, na przykład z piaskiem, mułem, odłamkami skalnymi. Zaletą tego typu pompy jest możliwość umieszczenia jej w medium, skąd bezpośrednio wypompowuje ona zanieczyszczenia.

Niektóre modele pomp zatapialnych również mogą być używane do wody czystej, na przykład stosowane są przy pompowaniu wody z basenów oraz innych pojemników wymagających szybkiego pozbycia się wody.

Gdzie najczęściej stosuje się pompy zatapialne?

Pompy zatapialne mają bardzo szerokie zastosowanie – mogą być one używane wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność szybkiego usunięcia brudnej wody oraz innych mediów, na przykład ścieków czy szamba.

Urządzenia te używane są między innymi w gospodarstwach domowych w celu usuwania zanieczyszczanej wody zalewające piwnice – po powodziach, zalaniu. Również wykorzystywane są do wypompowywania szamba.

Znalazły także szerokie zastosowanie w przemyśle, między innymi w branży wydobywczej, na przykład w kopalniach, kamieniołomach. Stosowane są także na budowach w celu odpompowywania brudnej wody.

Dobre pompy zatapialne można kupić w sklepach specjalizujących się w dostarczaniu takiego wyposażenia.